Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszają 42. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Niech nas dotknie klasyka!

Iwona Kłopocka
Po raz pierwszy w historii Konfrontacji w repertuarze będą „Krzyżacy” Sienkiewicza. Słynną powieść na język teatru - lalkowego - przełożył Jakub Roszkowski w Teatrze Miniatura w Gdańsku.
Po raz pierwszy w historii Konfrontacji w repertuarze będą „Krzyżacy” Sienkiewicza. Słynną powieść na język teatru - lalkowego - przełożył Jakub Roszkowski w Teatrze Miniatura w Gdańsku. Piotr Pędziszewski
Rozpoczną się 42. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Polska”. W programie siedem najciekawszych interpretacji sezonu i wiele innych atrakcji.

- Zaraz po świętach zapraszamy na sześć niezwykle intensywnych festiwalowych dni. Teatr im. Jana Kochanowskiego znowu stanie się miejscem prezentacji najciekawszych inscenizacji klasycznej literatury polskiej - zachęca Norbert Rakowski, dyrektor naszego teatru i festiwalu.

W tym roku przedstawienia konkursowe wybrała komisja artystyczna ogólnopolskiego konkursu Klasyka Żywa. Do Opola przyjadą inscenizacje z Olsztyna, Gdańska, Supraśla, Poznania, Łodzi i Lublina. Zobaczymy też opolsko-szczecińską koprodukcję.

W repertuarze: „Dziady” Mickiewicza, „Książę Niezłomny” Słowackiego, „Krakowiacy i górale” Bogusławskiego, „Wesele” Wyspiańskiego, „Ślub” Gombrowicza, „Kartoteka” Różewicza i po raz pierwszy na scenie OKT adaptacja powieści Sienkiewicza „Krzyżacy”, na dodatek w formie teatru lalkowego.

Jeśli dołożyć do tego pozakonkursowe przedstawienia studentów szkół teatralnych, gdzie twórcy wzięli na warsztat Iwa­szkiewicza, Mrożka i reportaże Mariusza Szczygła - to program tegorocznego festiwalu wydaje się niezwykle bogaty, różnorodny i inspirujący.

- Hasło 42. OKT brzmi „Klasyka dotyka”. Niech więc nas dotknie i dostarczy jak największych przeżyć - mówi Norbert Rakowski.

Ponadto organizatorzy zaplanowali liczne imprezy towarzyszące: rozmowy z twórcami, koncerty, warsztaty, czytania sceniczne i radiowe oraz opolską edycję ogólnopolskiego projektu „Spacerownik teatralny”. Będzie to spacer (22 bm.) pod hasłem „Był i jest: historia i współczesność teatralnego Opola”. W trakcie wędrówki będzie też można usłyszeć o nieistniejącym już Hotelu Deu­t­sches­haus czy Hotelu Forms.

W czwartek na Dużej Scenie odbędzie się koncert Stanisław Soyka Trio. Jeszcze są bilety, podobnie jak na spektakle „Księcia Niezłomnego” oraz „Krakowiaków i górali”. O pozostałe trzeba dopytywać w kasie, bo choć zostały wyprzedane, to sytuacja jest dynamiczna.

Współorganizatorem 42. OKT jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Werdykt jury poznamy 23 kwietnia o godz. 22.

42. Opolskie Konfrontacje Teatralne - koncerty

We wtorek (18.04) godz. 21:30 zaśpiewa Maja Kleszcz (początek koncertu o godz. 21.30), w środę (19.04) o godz. 21.00 wyjątkowe wydarzenie muzyczne – Jam Jazz Session.

W czwartek o godz. 20.30 na Dużej Scenie Teatru Kochanowskiego w Opolu usłyszymy Stanisława Soykę Trio. Bilety - normalny – 49/44 zł, ulgowy – 29/24 zł.

W piątek zagra Mikromusic Acoustic Trio. Usłyszymy połączenie jazzu, trip-hopu, rocka, oraz muzyki ludowej. Początek o godz. 21.30.

W sobotę Marcelina zaprezentuje akustyczne wersje swoich utworów, a towarzyszyć jej będą znakomici gitarzyści: Robert Cichy oraz Michał Olesiński. Początek o godz. 23.00

Bitamina, projekt trójki młodych artystów, usłyszymy w niedzielę (godz. 21.00), na zakończenie festiwalu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto