Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

83-latka z Brzegu straciła swoje oszczędności. Oszust podał się na policjanta, kobieta przelała mu 45 tys. złotych

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Kolejna seniorka padła ofiarą oszustwa.
Kolejna seniorka padła ofiarą oszustwa. KPP Brzeg
To już kolejna osoba w powiecie brzeskim, która w ostatnim czasie padła ofiarą oszustwa. Tym razem to 83-letnia mieszkanka Brzegu straciła swoje oszczędności. Nie pozwólmy, aby naszych bliskich spotykały takie sytuacje. Przypominajmy im, jak się zachować, gdy zadzwoni do nich oszust.

11 stycznia do 83-letniej mieszkanki Brzegu zadzwonił mężczyzna, który podał się za policjanta.

- Poinformował seniorkę o tym że pieniądze, które przechowuje w domu są zagrożone i jak najszybciej musi je przekazać w ręce policjantów - mówi asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy KPP w Brzegu.

Mężczyzna informował seniorkę, że oszuści podszywają się pod pracowników ZUS i Urzędu Skarbowego. Pukają do drzwi seniorów i pod pozorem doręczenia listu poleconego wchodzą do mieszkań i kradną pieniądze.

- Kobieta cały czas telefonicznie była instruowana przez nieznajomego mężczyznę. Nie przerywając połączenia przekonał ją żeby swoje oszczędności przekazała policjantowi, który za chwilę zapuka do jej drzwi. Cała sytuacja trwała niespełna 30 minut. Kobieta przekazał oszustowi blisko 45 000 złotych - dodaje asp. Kaszuba.

Policja zachęca, aby rozmawiać o takich historiach z rodzicami i dziadkami. Przestrzeżcie ich i przekażcie kilka cennych rad:

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze lub policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podziel się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działaj sam. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • Aby potwierdzić dane osoby dzwoniącej, najpierw należy rozłączyć połączenie, a dopiero później wybrać numeru alarmowego 112.
  • Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

- Pamiętajcie, że metody którymi posługują się oszuści, cały czas są modyfikowane. Słyszeliśmy już o wielu wariantach oszustw na wnuczka, policjanta czy funkcjonariusza CBŚP, pracownika ZUS i Urzędu Skarbowego. Każda może się różnić. Jednak każda kończy się tak samo - przestrzega policja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto