Brzeg. Pomoc dla przedsiębiorców prowadzących usługi gastronomiczne

OPRAC.: red
Uchwała w sprawie zwolnienia i zwrotu opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży w roku 2021 roku została jednogłośnie przyjęta przez radnych Brzegu. Projekt przedłożył burmistrz Jerzy Wrębiak.

Obostrzenia wprowadzone przez rząd związane z walką z koronawirusem w dużej mierze ograniczyły lub wręcz uniemożliwiły na pewien czas prowadzenie działalności niektórych branż gospodarki. W reakcji na ten stan rzeczy Burmistrz Brzegu w 2020 roku wprowadził pakiet pomocowy wprowadzając ulgi dla przedsiębiorców, w postaci pomocy dla mikro (zatrudniających do 10 osób), małych (zatrudniających do 50 osób) i średnich (zatrudniających do 250 osób) przedsiębiorców. Podjęto także uchwałę Rady Miejskiej w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców ponoszących negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19, która to uchwała obowiązywała do dnia 31.12.2020 r.

Jak wiemy działalność punktów gastronomicznych objęta została jednymi z największych obostrzeń, łącznie z całkowitym zakazem prowadzenia działalności. Okresowo zezwalano na otwieranie restauracji wprowadzając jednak istotne ograniczenia. W wyniku tych obostrzeń zmniejszeniu uległa wartość sprzedaży napojów alkoholowych przez przedsiębiorców będących beneficjentami zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Przedsiębiorcy ponosić musieli opłaty wynikające z zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Projekt uchwały zaproponowanej przez burmistrza zwalnia od opłat wynikających z korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, o której mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Dotychczas ustawa nakładała obowiązek odprowadzenia opłaty za sprzedaż napojów alkoholowych serwowanych w restauracjach gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu. 26 stycznia br. weszła w życie ustawa umożliwiająca dokonanie zwolnienia przez Gminę z wnoszenia opłat i w ślad za tym burmistrz przygotował na sesję nadzwyczajną 4 lutego projekt uchwały zwalniającej całkowicie restauratorów z konieczności ponoszenia tej opłaty w 2021 roku.

Zwolnienie z opłaty rocznej stanowi element prowadzonej przez miasto polityki wsparcia przedsiębiorców najbardziej dotkniętych negatywnymi skutkami ekonomicznymi epidemii COVID – 19 i jest próbą złagodzenia skutków zaistniałej sytuacji. To zarazem odpowiedź na liczne wnioski przedstawicieli branży gastronomicznej naszego miasta o wsparcie w trudnym czasie ograniczeń i restrykcji wprowadzonych na skutek pandemii.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie