Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzeg. Tak pół wieku pracowały Przedsiębiorstwo Wyrobów Cukierniczych "Odra" oraz Fabryka Silników Elektrycznych "Besel"

PIG
Przedsiębiorstwo Wyrobów Cukierniczych "Odra" w Brzegu - rok 1973
Przedsiębiorstwo Wyrobów Cukierniczych "Odra" w Brzegu - rok 1973 Tadeusz Horoszkiewicz / SBC
Przedsiębiorstwo Wyrobów Cukierniczych "Odra" oraz Fabryka Silników Elektrycznych "Besel" to jedne z większych zakładów pracy w Brzegu. Oba mają spore tradycje oraz bogatą historię. Zobaczcie, jak wyglądała praca w tych firmach przed półwieczem, w latach 70., w czasie dużego rozwoju obu przedsiębiorstw.

Pierwsza guma do żucia w PRL produkowana była w "Odrze" w Brzegu

Nieco starszym z tych dwóch sztandarowych zakładów pracy w Brzegu jest Przedsiębiorstwo Wyrobów Cukierniczych "Odra". Powstało tuż po wojnie, w 1946 roku, a jego pierwszym produktem były karmelki i drażetki.

Z kolejnych latach gama łakoci produkowanych w "Odrze" była poszerzana. Wszystko za sprawą inwestycji i rozbudowy zakładu. Dzięki temu w Brzegu zaczęto wytwarzać krówki, chałwę oraz wyroby czekoladowe.

Lata 70. to czas dużego przełomu w działalności firmy. Brzeg był bowiem pierwszym miastem w Polsce, w którym produkowano gumę do żucia, najpierw w formie kostek, a potem także listków, za sprawą wykorzystania technologii prosto z Japonii. I właśnie z tego ważnego dla PWC "Odra" okresu pochodzą zdjęcia, jakie wykonał w Brzegu fotoreporter Tadeusz Horoszkiewicza.

Widać na nich kobiety przy różnych stanowiskach, zajmujące się m.in. sortowaniem, ważeniem i pakowaniem łakoci. Trzeba było przy tym wykazać się nie tylko nie lada cierpliwością, ale i wytrwałością, by nie częstować się tymi produktami.

Besel produkował blisko 700 tys. silników elektrycznych rocznie

Tadeusz Horoszkiewicz w latach 70. odwiedził z aparatem także inny ważny zakład pracy w Brzegu - Fabrykę Silników Elektrycznych "Besel".

Historia firmy "Besel" sięga 1950 roku. W tym czasie, oprócz regeneracji silników, zakład rozpoczął produkcję silników elektrycznych do wentylatorów stołowych.

"W następnych latach zaczęto produkować również silniki indukcyjne klatkowe do wentylatorów, silniki komutatorowe szeregowe do froterek i odkurzaczy, dzwonki elektryczne z transformatorem oraz kompletne wentylatory stołowe" - czytamy na stronie internetowej firmy.

Lata 70. to również duży czas rozwoju firmy Besel w Brzegu. Jej drugi zakład powstał w 1973 roku, to umożliwiło znaczne zwiększenie produkcji. Dość powiedzieć, że w 1975 r. pracownicy przedsiębiorstwa wyprodukowali około 670 tys. silników.

Fotografie Tadeusza Horoszkiewicza - pochodzące ze zbiorów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej - dokumentują czas rozwoju obu dużych zakładów pracy w Brzegu. Ukazują warunki pracy oraz samych pracowników. Choćby z tego względu warto je obejrzeć. Kto wie, czy nie wypatrzycie na zdjęcia swoich krewnych?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto