Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzeg. TAURON przygotował widowiskową iluminację ratusza. Ponad 160 energooszczędnych reflektorów podświetla renesansowy zabytek

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Tak wygląda podświetlony ratusz w Brzegu.
Tak wygląda podświetlony ratusz w Brzegu. UM Brzeg
Zabytkowy budynek, zachwycający swoją architekturą za dnia, teraz również po zmroku zyskał na atrakcyjności. Oświetlenie zamontowano też na budynku Urzędu Miasta w Brzegu.

Na zlecenie brzeskiego magistratu oświetleniowcy z TAURON-u Nowych Technologii przygotowali podświetlenie XVI-wiecznego ratusza. Nad wszystkim czuwał konserwator zabytków, z którym był konsultowany kształt iluminacji.

Projekt wymagał zainstalowania 164 naświetlaczy o temperaturze barwowej światła od 3000 do 4000 Kelwinów (od ciepłej do neutralnej).

- Charakteryzują się one zróżnicowaną optyką. Jedne rzucają wąski snop światła wyłaniając drobne detale architektoniczne, inne szerokim, tzw. zalewowym światłem obejmują szerokie partie elewacji budynków - informuje Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy firmy TAURON Polska Energia.

Zakładając, że lampy będą pracować średnio osiem godzin dziennie, roczne zużycie energii elektrycznej wyniesie około 10 000 kWh. To tyle, ile w ciągu roku zużyją przeciętnie dwie rodziny mieszkające w domach jednorodzinnych.

- Tworzenie iluminacji wymaga przemyślanego, ściśle zaplanowanego działania. Budynek trzeba drobiazgowo pomierzyć, dokładnie obejrzeć za dnia i po zmroku, a następnie wybrać te elementy jego architektury, które powinny zostać wyeksponowane za pomocą światła. Następnie powstaje projekt 3D oceniany m.in. przez konserwatora zabytków. I to wedle niego, krok po kroku, montowane są naświetlacze odpowiadające za efekt finalny - mówi Piotr Apollo, wiceprezes zarządu TAURON-u Nowych Technologii.

Oprócz ratusza podświetlony został też budynek Urzędu Miasta w Brzegu. Ten pierwszy budynek oświetlają urządzenia o mocy 2 kW, a drugi 1,5 kW.

Warto dodać, że w ubiegłym roku TAURON Nowe Technologie zmodernizował na terenie miasta 1350 opraw oświetleniowych należących do spółki. Wszystkie wymienione zostały na nowoczesne lampy ledowe.

Ratusz w Brzegu to jeden z najcenniejszych zabytków architektury renesansowej w Polsce. Powstał w drugiej połowie XVI w. na planie podkowy z niewielkim dziedzińcem wewnątrz.

Uwagę zwracają czworoboczne, zwieńczone kopułami wieże, okalające zachodnią elewację. W ciągu dnia dostrzeżenie tych atrakcyjnych detali nie stanowi problemu, natomiast wieczorami atrakcyjność budynku nie była tak widoczna. Teraz to się zmieniło.

TAURON ma duże doświadczenie w przygotowywaniu takich projektów. W przeszłości podobne iluminacje rozświetliły bryłę Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach, Wieżę Bramy Wrocławskiej w Nysie czy sanktuarium na Jasnej Górze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto