Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cena ciepła - będą podwyżki opłat za ogrzewanie. Ile zapłacą mieszkańcy Opolskiego?

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Coraz więcej Opolan rezygnuje ze starych pieców węglowych i podłącza się do centralnego albo montuje kotły gazowe czy pompy ciepła. Ale ekologiczniej oznacza też drożej.
Coraz więcej Opolan rezygnuje ze starych pieców węglowych i podłącza się do centralnego albo montuje kotły gazowe czy pompy ciepła. Ale ekologiczniej oznacza też drożej. SłAwomir Kowalski / Polska Press
Zbliżający się sezon grzewczy może nas pociągnąć po kieszeni jak nigdy wcześniej. Spodziewajmy się co najmniej kilkunastoprocentowych podwyżek. W niektórych przypadkach opłaty mogą iść w górę nawet o 50 proc.!

Końcówka lata to czas, w którym wielu Opolan dostaje rozliczenia za poprzedni sezon grzewczy. W sporej części przypadków są to dopłaty.

- Teraz dostałam dodatkowo prawie 1000 złotych do czynszu - opowiada Marta Widacka, mieszkanka Kędzierzyna-Koźla. - Rok temu miałam niecałe 500 złotych dopłaty. Widać, że ceny ogrzewania rosną.

W sezonie grzewczym 2020/2021 były przeciętnie wyższe o 10-15 procent w porównaniu do jesieni i zimy 2019/2020. Teraz trzeba spodziewać się kolejnych podwyżek w nadchodzącym kolejnym sezonie grzewczym.

- Dostaliśmy właśnie od Nyskiej Energetyki Cieplnej nowe taryfy opłat obowiązujące od września. Są wyższe od poprzednich przeciętnie o kilkanaście procent - mówi portalowi nto.pl Katarzyna Kobędza, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Nysie.

W niektórych przypadkach chodzi o podwyżki rzędu 11 procent, w innych nawet 18 procent. O tym, że będzie drożej poinformował mieszkańców Kędzierzyna-Koźla także tamtejszy Miejski Zakład Energetyki Cieplnej. Spółka niedawno rozpisała przetarg na dostawę gazu. Oferta, którą dostała od PGNiG jest wyższa od ubiegłorocznej o ponad 130 procent. **

Dzisiaj cena, którą MZEC płaci za gaz to około 70 zł za MWh, a od nowego roku to będzie 170 zł za MWh. **To oznacza, że na osiedlach ogrzewanych gazem (m.in. Blachownia) ceny taryf mogą iść w górę nawet o 50 procent. Podobnie jest w innych opolskich miastach. Najwięcej za ciepło zapłacą właśnie ci mieszkańcy, których centralne zasilane jest przez kotłownie gazowe. Więcej będą musieli wysupłać także ci, którzy mają własne kotłownie, czyli najczęściej właściciele jednorodzinnych domów. Wiele zależeć będzie także od tego, czy zima będzie surowa. Zeszłoroczna była dość zimna, ale wcześniej przez kilka lat raczej łagodne, co miało spoty wpływ na koszty ogrzewania.

Za utrzymanie domu płacimy coraz więcej

Coraz więcej mieszkańców Opolszczyzny rezygnuje ze starych węglowych pieców i wymienia je na proekologiczne - głównie na gaz - a także na pompy ciepła. Popularnością cieszą się szczególnie te ostatnie, które wykorzystują prąd. Sęk w tym, że zarówno ceny gazu, jak i prądu, będą szły w górę. Powodów jest kilka. Jeden z nich to malejące zapasy gazu w Europie i rosnące kontrakty na energię elektryczną na giełdzie. Wpływ na cen mają także koszty emisji CO2.

Jak wynika z rozmaitych raportów i opracowań, za utrzymanie domu płacimy dziś więcej niż przed pandemią. Jak podaje Eurostat, wydajemy na ten cel prawie tyle, co Belgowie i Holendrzy, a do tego więcej niż m.in. Francuzi i Włosi, choć zarabiamy dwa a nawet trzy razy mniej niż mieszkańcy tych państw. Wydatki takie jak czynsz najmu, opłaty na rzecz spółdzielni, media, wywóz odpadów oraz remonty pochłaniają co czwartą złotówkę znikającą z naszego portfela.

Według GUS ogólne koszty utrzymania mieszkania wzrosły w ciągu roku o 7 procent. Wpływ na to ma nie tylko ogrzewanie, ale cena prądu, wywozu śmieci i usług remontowych.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cena ciepła - będą podwyżki opłat za ogrzewanie. Ile zapłacą mieszkańcy Opolskiego? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto