Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeleniogórzanie odkryją w "Strefie interesów" miejsca, które dobrze znają. Film oglądaliśmy na 27. ZOOM ZBLIŻENIA. Poruszył serca widzów

Alina Gierak
Alina Gierak
Park Zdrojowy Cieplicach-Śląskich Zdroju odnajdziemy w filmie "Strefa interesów"
Park Zdrojowy Cieplicach-Śląskich Zdroju odnajdziemy w filmie "Strefa interesów" Uzdrowisko Cieplice-Śląskie Zdrój
"Strefa interesów"

Spis treści

Dwa Oskary dla "Strefy interesów

"Strefa interesów" zdobyła Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego i statuetkę za najlepszy dźwięk.

Film w reżyserii Jonathana Glazera to polsko-brytyjsko-amerykańska koprodukcja. Polską producentką "Strefy interesów" jest Ewa Puszczyńska, znana m.in. ze współpracy z Pawłem Pawlikowskim przy "Idzie" i "Zimnej wojnie".

W „Strefie interesów” brytyjski reżyser Jonathan Glaze r przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwigą (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

„Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwigi, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia?

Autorem scenariusza i reżyserem, opartego na powieści Martina Amisa filmu jest wielokrotnie nagradzany za swoje filmy brytyjski reżyser Jonathan Glazer. Autorem zdjęć jest dwukrotnie nominowany do Oscara polski operator Łukasz Żal.

Film oglądaliśmy na tegorocznym 27. MFF ZOOM ZBLIŻENIA w Jeleniej Górze. Poruszył serca widzów. Niektóre sceny komentowali z wyjątkowym zaangażowaniem. To za sprawą miejsc, które rozpoznali w filmie.

"Strefa interesów" kręcona w Cieplicach Śląskich -Zdroju

Film w dużej mierze zrealizowano w Polsce, z ważnymi scenami nakręconymi w Oświęcimiu, na terenie willi Hössa, jak również w Jeleniej Górze, na zamku Książ w Wałbrzychu oraz w Katowicach.
,
Czytaj także

W "Strefie interesów" bez trudu szybko rozpoznamy park Zdrojowy w Cieplicach Śląskich-Zdroju, aleję spacerową i muszlę koncertową. W filmie po parku przechadza się komendant Rudolf Hoesse, który został przeniesiony z Auschwitz i został szefem Urzędu Amtsgruppe D – Konzentrationslager I w Głównym Urzędzie Gospodarki i Administracji SS.

Filmowcy pojawili się w Cieplicach Śląskich -Zdroju w styczniu 2022 roku. Internet natychmiast obiegły zdjęcia parku Zdrojowego i budynku sanatorium Edward oraz muszli koncertowej z flagami hitlerowskimi. Po alejkach spacerowali żołnierze w niemieckich mundurach. Jeleniogórzanie rozpoznają w filmie te miejsca od razu.

Czytaj także

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto