Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół pofranciszkański w Brzegu wystawiony na sprzedaż. Świątynię wyceniono na 2,5 miliona złotych

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Tak prezentuje się budynek kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brzegu.
Tak prezentuje się budynek kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brzegu. RENTIS NIERUCHOMOŚCI
Wystawiono na sprzedaż dawny pofranciszkański kościół w Brzegu, znajdujący się przy ul. Młynarskiej. Całą nieruchomość można zakupić za 2,5 miliona złotych. W jej skład wchodzi dodatkowo działka o powierzchni niespełna 18 arów. Aktualnie kościół jest własnością archidiecezji wrocławskiej, której miasto Brzeg w 2003 roku przekazało nieruchomość za symboliczną złotówkę.

Podstawowe informacje

Budynek dawnego kościoła od kilkuset lat nie służy do celów sakralnych. Dodatkowo jest aktualnie wpisany w rejestrze zabytków. Tutaj warto podkreślić, że w przypadku zakupu nie jest wymagane pozwolenie od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Nabywca zawiadamia jedynie w ciągu miesiąca WKZ o zmianie prawnej dotyczącej właściciela.

Dawny kościół liczy aż 950 metrów kwadratowych, a dodatkowo przynależy się niego blisko 18 arowa działka. Cena za 1m2 wynosi 2631 złotych, co przekłada się na 2,5 miliona złotych za całą nieruchomość.

Obiekt znajduje się przy ul. Młynarskiej. W bliskim sąsiedztwie znajduje się budynek prokuratury, XIX wieczna architektura przemysłowa oraz renesansowe i barokowe kamienice. Nieco dalej znajdziemy ratusz, kościół św. Mikołaja czy Zamek Piastów Śląskich.

Historia kościoła pofranciszkańskiego

Pierwsze wzmianki na temat kościoła pochodzą z 1285 roku. Na przestrzeni lat obiekt był rozbudowywany, odbudowywany.

Franciszkanie opuścili klasztor w 1527 roku, a po kilkudziesięciu latach został on przebudowany na arsenał. W kolejnych latach trwały prace związane z obiektem; nowe tynki, dach.

Od końca XIX wieku kościół pełnił funkcję magazynową, a po I wojnie światowej mieściła się w nim siedziba straży pożarnej. W 1930 roku pełnił ponownie funkcje magazynowe: magazynu sprzętu przeciwpożarowego, magazynu spółdzielni rolniczej, magazynu sklepu meblowego.

Odbudowa budynku

Obecnym właścicielem budowli jest archidiecezja wrocławska, która przejęła obiekt w 2003 roku od miasta Brzeg. Doszło do tego w dużej mierze dzięki staraniom Stowarzyszenia na rzecz Ratowania Kościoła Pofranciszkańskiego w Brzegu.

Najważniejsze prace wykonane współcześnie to:

  • wzmocnienie fundamentów
  • stalowa więźba dachowa,
  • przemurowanie pęknięć i ubytków,
  • odbudowa dwukalenicowego dachu
  • rekonstrukcja pierwotnego wyglądu ściany zachodniej

Remonty odbywały się w latach 2009-2013. Koszt tych inwestycji wyniósł 1,7 miliona złotych, a pieniądze archidiecezja wrocławska uzyskała z programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto w przeszłości obiekt posiadał gotyckie okna, które można przywrócić.

Podsumowanie

Więcej na temat budowli oraz możliwości kupna nieruchomości może zobaczyć klikając TUTAJ. Sprzedażą zajmuje się RENTIS NIERUCHOMOŚCI Magdalena Owczarzak.

Można również obejrzeć film wrzucony przez biuro nieruchomości przedstawiający dokładniej kościół i jego wnętrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto