Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół w Małujowicach zostanie pomnikiem historii. To drugi taki obiekt w powiecie brzeskim, a siódmy na Opolszczyźnie

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Tak prezentuje się kościół w Małujowicach.
Tak prezentuje się kościół w Małujowicach. Jan Andros
Już niedługo sanktuarium pw. św. Jakuba w Małujowicach dołączy do brzeskiego Zamku Piastów Śląskich i zostanie wpisane na unikalną listę pomników historii. To niewątpliwie ogromny sukces i zwieńczenie ciężkiej pracy wielu osób, które przez lata zabiegały, aby kościół stał się znany nie tylko w regionie, ale również w całej Polsce.

Dobre wieści przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski.

- Podczas lipcowego odpustu obiecałem mieszkańcom, że zrobię wszystko, aby pomóc ten tytuł małujowickiemu kościołowi uzyskać i co mogłem, to zrobiłem. Mam nadzieję, że dzięki tytułowi, który niedługo otrzyma świątynia, usłyszą o niej mieszkańcy całego kraju i chętnie zaczną ją odwiedzać - mówi wicewojewoda.

Tomasz Witkowski podkreśla także, że to sukces wielu osób, które wykonały bardzo dużą pracę i wykazały się ogromnym zaangażowaniem.

- Należy podziękować Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa, który wniósł bardzo duży wkład w przygotowaniu dokumentacji, dzięki czemu można było doprowadzić sprawę do szczęśliwego zakończenia. Również swój wkład ma powiatowy konserwator zabytków prężnie współpracować z NID. Zatem wiele osób, wiele pracy i wszyscy mają swój sukces, który niedługo będą mogli świętować - dodaje.

Kościół w Małujowicach zostanie 7 opolskim obiektem, który zostanie wpisany na listę pomników historii. Na tej liście znajdują się już:

  • Zamek Piastów Śląskich w Brzegu
  • Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie
  • średniowieczny układ urbanistyczny w Paczkowie
  • drewniany kościół św. Anny w Oleśnie
  • wiszący most w Ozimku
  • krajobraz kulturowo-przyrodniczy na Górze św. Anny

Czym wyróżnia się kościół w Małujowicach?

Kościół w Małujowicach to prawdziwy unikat w skali całej Polski. Posiada jeden z najbogatszych w naszym kraju cykli gotyckich malowideł ściennych. To około 100 obrazów przedstawiających sceny z biblii. Zostały one namalowane w XIV i XV wieku przez tzw. mistrzów szkoły praskiej. Tworzy on cykl biblijny – Biblia Pauperum. Ponadto świątynia jest najważniejszym punktem na Szlaku Polichromii Brzeskich.

Został zbudowany w stylu gotyckim w 1250 roku. Po zakończeniu wojen odbudowany, a prace malarskie wnętrza świątyni zostały zakończone w 1480 roku. W 1526 roku kościół został przejęty przez ewangelików, w których rękach był do czasu zakończenia II wojny światowej. W 1945 roku kościół został przekazany katolikom.

Największą uwagę w środku przykuwa jednak sufit, która składa się z ponad 600 desek. Zawierają w sobie elementy roślinne czy geometryczne. Żadna z desek się nie powtarza, dlatego budzą one taki podziw. Przestawiają barwne ornamenty roślinne i zwierzęce.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto