Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsza przestrzeń województwa opolskiego w 2018 r. Zwycięzcy i nagrodzeni w regionalny konkursie [ZDJĘCIA]

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Park Branice
Park Branice materiały UMWO
Nagrody marszałka zdobyły rewitalizacja części parku zdrojowego w Głuchołazach (w kategorii przestrzeń) oraz DPS w Dobrzeniu Wielkim (w kategorii obiekt). Za najlepszą „europrzestrzeń” uznano „Parkowe miejsce spotkań w Gródczanach”

Nagrodę marszałka w kategorii „przestrzeń publiczna” zdobyła rewitalizacja części parku zdrojowego w Głuchołazach, wyróżnienia przyznano Brzegowi za przebudowę amfiteatru i rewitalizację parku Chrobrego, Opolu - za przebudowę Jana Pawła II i Rudnikom - za zagospodarowanie parku, a nagrodę internautów otrzymała gmina Branice za zagospodarowanie parku.

W kategorii „obiekt użyteczności publicznej” nagrodzono DPS w Dobrzeniu Wielkim, a wyróżniono: tężnię widokową w Głuchołazach, Gminne Centrum Wsparcia Trzeciego Sektora w Nysie oraz przebudowane CMJW w Opolu. Internauci wybrali tężnię widokową w Głuchołazach.

Za najlepszą „europrzestrzeń” uznano „Parkowe miejsce spotkań w Gródczanach” w gm. Branice.

Wyniki konkursu ogłoszono w środę w urzędzie marszałkowskim. Członek zarządu województwa Szymon Ogłaza, wyliczał, że do tegorocznej edycji zostały zgłoszone 32 realizacje z 22 gmin. 12 kwalifikowało się do kategorii przestrzeń, a 20 do kategorii użyteczności publicznej.

– To jest już 11 edycja. Konkurs mobilizuje samorządy, inwestorów, wykonawców. Warto chwalić się tym, co robimy jako samorządowcy. Spora część laureatów skorzystała z Regionalnego Programu Operacyjnego. To oznacza, że pieniądze przekazywane przez urząd marszałkowski są bardzo dobrze wydawane. Dowodzi tego konkurs internautów. Mieszkańcy wybrali te realizacje, które zostały wykonane dzięki unijnym dotacjom – dodaje Szymon Ogłaza.

Agnieszka Sobków, naczelnik wydziału inwestycji w Głuchołazach wspominała, że rewitalizacja Parku Zdrojowego była bardzo trudna. – Rozpoczęcie rewitalizacji parku było długotrwałe i mozolne. Na początku musieliśmy przygotować koncepcję, sprawdziliśmy, co możemy do parku wprowadzić. Przypomnę, że jest to teren chroniony. To wymagało wielkiej pomysłowości od projektantów. Chcieliśmy też pozostawić ten charakter uzdrowiskowo-parkowy, który trwa od pokoleń – dodała.

Prezes zarządu firmy, która prace wykonywała, Piotr Zbyl wspominał, że to był bardzo trudny teren. - Napotkaliśmy wiele trudności. Park jest pod kontrolą konserwatora. To były tereny podmokłe, ze stawami i rzeczkami. Zbudowaliśmy ścieżki edukacyjne, niektóre przebiegają przez strumienie, dzięki temu pobudzają zmysły – opowiada.

Wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor dodaje, że konkurencja była bardzo duża. – Cieszę się, że to jest nagroda przyznawana przez fachowców. Ta nagroda mobilizuje – podkreślał.

– W ostatnich latach zrealizowaliśmy bardzo wiele inwestycji. Większość z nich służy mieszkańcom. Tak też jest z amfiteatrem, który stał się dla nas miejscem wielu wydarzeń kulturalnych – mówił burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.

- W zeszłym roku rozpoczęliśmy cykl spotkań artystycznych. Amfiteatr położony jest w Parku Chrobrego, który również wraz z fosą został zrewitalizowany. Miejsce to bardzo lubią odwiedzać nasi mieszkańcy. Teraz nasadzamy drzewa, krzewy. Rewitalizacja parków, nowa zieleń, skwer między ulicą Piastowską i Kamienną, to są takie nasze pomniki, które też będą upamiętniać „Niepodległą” - wyliczał Jerzy Wrębiak.

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Dobrzeniu Wielkim Justyna Bołd mówiła, że rozbudowa budynku pozwoliła na znaczące poprawienie komfortu dla mieszkańców. – Mieszka u nas 55 osób. Przed remontem najczęściej mieliśmy pokoje trzyosobowe, dziś dzięki inwestycji jest dużo pomieszczeń mieszkalnych jedno i dwuosobowych. Dobudowaliśmy też dwupoziomowe skrzydło. Mogliśmy zagospodarować miejsce na kawiarenkę. Tam chętnie nasi mieszkańcy spotykają się ze swoimi rodzinami. Poprawiło się również całe zaplecze gospodarcze. Mamy nową kuchnię. To nie tylko komfort mieszkańców, ale również naszych pracowników. Cieszymy się z tego, że mamy również patio z parkiem – dodała Justyna Bołd.

Konkurs na najlepszą przestrzeń organizowany jest od 2008 roku. W tym czasie zgłoszono do niego 191 różnych przedsięwzięć. Liczba przyznanych nagród i wyróżnień wyniosła 48. 112 realizacji przeprowadzono w miastach, a 79 na obszarach wiejskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najlepsza przestrzeń województwa opolskiego w 2018 r. Zwycięzcy i nagrodzeni w regionalny konkursie [ZDJĘCIA] - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto