Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niebywałe odkrycie w Brzegu. Podczas przebudowy ulicy znaleziono fragmenty średniowiecznej Bramy Wrocławskiej

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Tak wyglądają odkryte mury dawnej Bramy Wrocławskiej.
Tak wyglądają odkryte mury dawnej Bramy Wrocławskiej. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu
Remont Placu Bramy Wrocławskiej związany jest z przebudową ulicy Wrocławskiej w Brzegu. Inwestycję realizuje Starostwo Powiatowe w Brzegu. Jednak podczas prac dokonano niebywałego odkrycia. Odnaleziono pod ziemią m. in. fragmenty murów, elementy ceramiki czy konstrukcję średniowiecznej Bramy Wrocławskiej, czyli jednej z głównych bram wjazdowych do miasta.

- Przeszłość placu Bramy Wrocławskiej odsłania swoje tajemnice! Podczas trwającej przebudowy nawierzchni placu Bramy Wrocławskiej odnalezione zostały relikty infrastruktury średniowiecznej Bramy Wrocławskiej - poinformowało Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Nadzorem archeologicznym nad pracami zajmuje się Władysław Czyżyk - kierownik Działu Archeologii Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, któremu wsparcia merytorycznego, w zakresie rozeznania poszczególnych elementów infrastruktury, udziela dr Andrzej Peszko.

Na strukturę Bramy Wrocławskiej składało się pierwotnie kilka elementów, które były połączone tzw. szyją. Podczas badań prowadzonych w 1986 roku odsłonięte zostały: zlokalizowana w obrębie wewnętrznego obwodu murów miejskich brama wraz z wieżą bramną, furta środkowa i łącząca je szyja.

- W trakcie obecnie prowadzonych prac odsłonięto dalszą część szyi - łączącej furtę środkową z bramą zewnętrzną, bramę zewnętrzną – czyli właściwy wjazd do średniowiecznego miasta. Ta ostatnia, która pierwotnie wzniesiona była w formie wieży znanej nam z nowożytnej ikonografii, zaopatrzona była w przylegający doń od południa budynek wartowni bądź komory celnej, wybudowany w konstrukcji szachulcowej - czytamy w komunikacie Muzeum Piastów Śląskich.

Ponadto zidentyfikowano także fragmenty murów odchodzących od zakończenia bramy w kierunku północnym, które łączyły się z system obronnym zamku.

W trakcie badań odnaleziono również sporo fragmentów ceramiki użytkowej, kafli, fragmenty konstrukcji budynku szachulcowego oraz drewniane elementy konstrukcji samego wjazdu.

- Według wstępnej oceny nawierzchnia wjazdu do miasta wykonana była z drewna. Miejmy nadzieję, że odnaleziony średniowieczny wjazd do miasta zostanie uwieczniony w nawierzchni remontowanego placu - przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto