Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nieustanny rozwój i współpraca ze społecznością lokalną to priorytety gminy Olszanka. Rozmowa z Anetą Rabczewską, wójtem gminy Olszanka

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Rozmowa z Anetą Rabczewską.
Rozmowa z Anetą Rabczewską. Aneta Rabczewska
Na temat najnowszych inwestycji, planach na przyszłość czy zaangażowaniu mieszkańców w życie gminy porozmawialiśmy z Anetą Rabczewską, wójtem gminy Olszanka.

Dużo się dzieje w gminie, ostatnio przyznano kolejne pieniądze na inwestycje w ramach Polskiego Ładu, a jak wygląda sytuacja ze środkami przyznanymi w 2021 roku?
Jesteśmy aktualnie na takim etapie, że rozpoczynamy właśnie proces inwestycyjny związany z zadaniami zeszłorocznego Polskiego Ładu. Czeka nas przebudowa aż 12 dróg gminnych. Mamy 10 sołectw, zatem niemalże w każdej wsi zostanie zrealizowana inwestycja. Warto też podkreślić, że w ostatnich latach bardzo się skupiliśmy właśnie na drogach, bo zdajemy sobie sprawę, że niektóre z nich były mocno wyczekiwane przez mieszkańców. Oczywiście nie zapominamy również o drogach transportu rolnego, które służą również mieszkańcom do rekreacji, jako, że nie posiadamy ścieżek rowerowych. Nie skupiamy się jednak tylko na drogach. Na terenie naszej gminy mamy trzy placówki oświatowe i one również wymagają po wielu latach odświeżenia, a co za tym idzie zagospodarowania na nie środków finansowych. Kilka lat temu przeprowadziliśmy termomodernizację źródeł ciepła w szkole w Olszance, natomiast teraz czas na termomodernizację pozostałych dwóch szkół na terenie gminy, czyli w Jankowicach Wielkich i Przylesiu.

Jak na planowanie inwestycji wpływa wzrost cen materiałów czy usług?
Na pewno obawiamy się, jak z najbliższymi inwestycjami poradzą sobie wykonawcy. Zdajemy sobie sprawę, jak duży aktualnie jest problem z cenami oraz dostępnością pewnych materiałów. Mimo wszystko jesteśmy pełni nadziei, że ten cały proces inwestycyjny przejdzie jednak prawidłowo.

Jakich inwestycji mogą się jeszcze spodziewać mieszkańcy w najbliższych czasie? Podobno sporo ma się dziać w Krzyżowicach.
Zgadza się, przed nami termomodernizacja świetlicy w Krzyżowicach. Od wielu lat dużym nakładem i staraniem mieszkańców ta świetlica była budowa, a następnie przez długi czas utrzymywana, jednak nie pomyślano o ogrzewaniu. Dlatego przystępujemy do tego zadania, aby mieszkańcy mogli spotykać się i integrować także w okresie zimowym. Jeszcze warto wspomnieć o pałacu, który również znajduje się w Krzyżowicach i pełni funkcję mieszkalno-usługową. Są w nim lokale komunalne, ale również znajduje się w nim ośrodek kultury, ośrodek pomocy społecznej i przedszkole, dlatego chcielibyśmy tę naszą gminną „perełkę” wyeksponować.

A jaką ciekawą inwestycję udało się zrealizować w ostatnich latach?
W ostatnich latach zbudowaliśmy nowoczesną stację uzdatniania wody, gdzie proces uzdatniania odbywa się na zasadzie nanotechnologii. Wybudowaliśmy tę stację z tego względu, że jako gmina kupowaliśmy wodę z brzeskich wodociągów, ale swoje zasoby również posiadamy, dlatego szkoda było ich nie wykorzystać. Tym bardziej, że udało nam się uzyskać dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i zaopatrzyliśmy nasze miejscowości w wodę z własnego źródła. To było bardzo ważna dla nas inwestycja.

Jak wygląda współpraca ze społecznością lokalną? Na terenie gminy bardzo prężnie działają stowarzyszenia.
Kładziemy duży nacisk na współpracę ze społecznością lokalną, bo po to też powołany jest samorząd. Samorząd to są przede wszystkim ludzie. Od wielu lat realizowaliśmy na terenie naszej gminy fundusz sołecki, namawialiśmy mieszkańców do tego, żeby te inicjatywy z funduszu sołeckiego skupiały się na zadaniach, które realnie poprawiają jakość życia mieszkańców. Nie sztuką jest, aby środki z funduszu w kwocie ponad 350 tysięcy złotych na chwilę obecną, po prostu „przepuścić” na pierwszym lepszym wydarzeniu czy zabawie, ale tak tymi środkami dysponować, aby powstały ciekawe miejsca dla mieszkańców, które będą im służyć. W każdej miejscowości gminy powstały siłownie czy place zabaw. Nie ma miejsca na terenie gminy, w którym by tego rodzaju infrastruktury brakowało. Nieoceniona jest współpraca ze wspomnianymi stowarzyszeniami działającymi na terenie gminy, w skład których wchodzą m. in. sportowcy, jednostki OSP, stowarzyszenia przyjaciół sołectwa czy koła gospodyń wiejskich. Stowarzyszenia są dla nas bardzo ważne, ponieważ uaktywniamy mieszkańców, bo dzisiaj tendencję są niestety takie, że dzieciaki siedzą w domach, oglądają telewizję, a z rówieśnikami mają kontakt jedynie przez internet. Dlatego działalność w takich stowarzyszeniach pozwala skupiać wokół siebie grupę kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu osób.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto