Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy basen przy Korfantego w Brzegu. Nie będzie referendum w tej sprawie. Co dalej?

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Tak ma wyglądać kompleks kąpielowy przy ul. Korfantego w Brzegu.
Tak ma wyglądać kompleks kąpielowy przy ul. Korfantego w Brzegu. UM Brzeg
Uchwała dotycząca referendum w sprawie budowy kompleksu basenów została odrzucona podczas czwartkowej (8 lipca) nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Brzegu.

- Gdyby na czwartkowej sesji radni zgodzili się na zorganizowanie referendum, to byłaby spora szansa na to, by basen powstał za około dwa lata - mówi Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu. - A tak poznaliśmy tych, którzy nie chcą konstruktywnego działania w tej sprawie

.

Burmistrz mówi o opozycyjnych radnych, którzy nie popierają jego pomysłu, a zarazem wyborczej obietnicy, dotyczącej budowy odkrytego kąpieliska miejskiego przy ul. Korfantego. Czas realizacji inwestycji zbiegł się z utratą przez samorządowca większości w radzie miasta.

Już w grudniu podczas przyjmowania budżetu na 2021 rok, radni nie dali włodarzowi pieniędzy na basen. Zamiast tego uchwalili fundusze na przygotowanie dokumentacji projektowej rozbudowy o otwartą część letnią brzeskiego aquaparku przy ul. Wrocławskiej.

W związku z tym, z inicjatywy części rajców, zwołana została w czwartek nadzwyczajna sesja rady miasta w sprawie rozpisania referendum, tak by w kwestii kąpieliska mogli bezpośrednio wypowiedzieć się mieszkańcy.

Zaproponowane w uchwale pytanie brzmiało "Czy jesteś za budową basenu przy ul. Korfantego", były też dwa warianty odpowiedzi "tak" i "nie"

Sesja w Brzegu była burzliwa

Część rajców wnioskowała, by w referendum znalazły się dwa pytania. Jedno dotyczące budowy basenu przy ul. Korfantego, drugie rozbudowy aquaparku ul. Wrocławskiej. Jednak zmiany te przepadły ze względów formalnych.

Ostatecznie wniosek referendalny nie został przyjęty, co oddala perspektywę inwestycji przy ul. Korfantego.

- Nadal będziemy szukać rozwiązań, które przekonają radnych do realizacji tego kąpieliska - zapowiedział Jerzy Wrębiak.

Przypomnijmy. Koncepcja ta zakładała m. in. budowę trzech niecek basenowych (brodzik, basen średni i pływacki z 6 torami) na terenie skarpy – pomiędzy ścieżką spacerową a ogrodzeniem (tam, gdzie obecnie mieści się boisko do siatkówki i tereny zielone).

Do stanu pierwotnego przywrócony ma być też obiekt restauracji Wodnik wraz z tarasami, który spełniałby funkcję gastronomiczną. Obok budynku przebieralni powstałoby m. in. zadaszone miejsce na parkowanie rowerów.

Wstępny koszt realizacji powyższych zadań oszacowano na ok. 18 – 20 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto