Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podróże czy dorabianie w czasie chorobowego, to nie rzadkość. ZUS ma wyniki kontroli

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Prawie 100 tys. zł odzyskał opolski ZUS po kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich w pierwszym półroczu 2022 roku.

ZUS na bieżąco weryfikuje jak ubezpieczeni wykorzystują czas przeznaczony na powrót do zdrowia na zwolnieniach lekarskich. W wyniku kontroli przeprowadzonej przez opolski ZUS od stycznia do końca czerwca tego roku, oddział w Opolu wystąpił o zwrot lub wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 99,6 tys. zł.

- W pierwszym półroczu zweryfikowaliśmy prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich u 682 mieszkańców Opolszczyzny. Okazało się, że co dziesiąty chory nie stosował się do zasad wykorzystywania zwolnienia chorobowego. Stąd 67 osób pozbawiliśmy prawa do zasiłku chorobowego – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Kontrole przeprowadzone przez opolski ZUS szczególnie w drugim kwartale roku obfitowały w kilka osobliwych przypadków.

Niektórzy z ubezpieczonych w czasie orzeczonej niezdolności do pracy wybrali się w podróż np. do Grecji czy Stanów Zjednoczonych albo na Majorkę. Byli też tacy, którzy postanowili „leczyć się” na własną rękę, biorąc udział na przykład w wyścigach kolarskich czy rowerowych wyścigach przełajowych.

Najczęściej jednak okres rekonwalescencji przeznaczany jest przez ubezpieczonych na nieformalne, pokątne dorabianie.
Kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia chorobowego to ustawowe zadanie ZUS, a polega na sprawdzeniu czy ubezpieczony wykorzystuje je zgodnie z przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza.

Opcję weryfikowania wykorzystywania tzw. L4 przez ubezpieczonych mają oprócz ZUS pracodawcy, którzy zgłosili do ubezpieczeń społecznych powyżej 20 osób.

ZUS przypomina jednocześnie, że podczas wizyty u lekarza należy podać adres, pod którym chory będzie przebywał na zwolnieniu chorobowym. Gdy na czas niedyspozycji zamierza zmienić miejsce pobytu, należy podać lekarzowi wystawiającemu e-zwolnienie aktualny adres. Taka powinność to nie nowość, bo każdy ubezpieczony jest do tego zobligowany od początku 2019 r.

Na powiadomienie pracodawcy i ZUS o zmianie adresu są trzy dni. W ten sposób można uniknąć na przykład konsekwencji wynikających z kontroli wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Nieuzasadniona nieobecność pod wskazanym miejscem pobytu może być przyczyną odmowy wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS lub podstawą do żądania zwrotu już wypłaconego.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podróże czy dorabianie w czasie chorobowego, to nie rzadkość. ZUS ma wyniki kontroli - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto