Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Profilaktyka w ZSB w Brzegu. Spotkanie na temat negatywnego wpływu środków psychoaktywnych na organizm człowieka

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Spotkanie z Katarzyną Gawlak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzegu i asp. Magdaleną Bielecką z Powiatowej Komendy Policji w Brzegu
Spotkanie z Katarzyną Gawlak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzegu i asp. Magdaleną Bielecką z Powiatowej Komendy Policji w Brzegu ZSB
Alkogogle, narkogogle i smokolajzery to narzędzia edukacyjne pokazujące skutki picia alkoholu, zażywania środków odurzających i palenia papierosów. Z tymi urządzeniami uczniowie ZSB zapoznali się 30 listopada, podczas spotkania z Katarzyną Gawlak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzegu i asp. Magdaleną Bielecką z Powiatowej Komendy Policji w Brzegu.

Uświadamianie młodych ludzi przed zażywaniem środków uzależniających to podstawa profilaktyki. O tym jak trudno wykonać podstawowe czynności będąc pod wpływem narkotyków, dopalaczy czy alkoholu przekonali się uczniowie po założeniu niezwykłych okularów – narkogogli i alkogogli.

W warunkach szkolnych, w atmosferze zabawy symulowano tylko niektóre zaburzenia, jakich doznaje osoba w rzeczywistości po spożyciu alkoholu czy narkotyków. Zniekształcenie widzianego obrazu, podwójne widzenie obrazu, zmiany w widzenia w odległości spowodowały, ze przejście po prostej linii, czy ominięcie przeszkody lub złapanie piłki było dla uczniów nie lada wyzwaniem. Spowolniony czas reakcji, zaburzona koordynacja wzrokowo – ruchowa, zmiany w ocenie odległości świadczą o tym, że nawet niewielkie dawki alkoholu staje się bardzo dużym zagrożeniem.

- Spora liczba uczniów poddała się badaniu smokolizerem, dzięki któremu mogli zmierzyć zawartość szkodliwego tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Palacze papierosów widząc na smokolizerze liczbę inną niż zero przekonują się, że płuca naprawdę cierpią, jeśli je się zatruwa dymem tytoniowym - informuje Monika Wojciechowska,
pedagog szkolny.

Zajęcia te, to uświadamianie młodzieży, że alkohol, narkotyki działają na zmysły i wykonanie pozornie prostych czynność, a każdy palacz widząc na smokolizerze liczbę inną niż zero powinien się zastanowić, że jego płuca naprawdę cierpią. Warto mówić także o tym, że nie trzeba być aktywnym palaczem, aby mieć uszkodzenia płuc jak nałogowy palacz.

- Uświadamianie młodych ludzi, że będąc pod wpływem substancji psychoaktywnych, bardzo często nieświadomie można wyrządzić krzywdę sobie lub innym ludziom. Mamy nadzieję, że takie spotkania przyczynią się do podejmowania właściwych wyborów w życiu naszych uczniów - dodaje Monika Wojciechowska.

W spotkaniu wzięły udział klasy 2 RS, 3 TL, 4 LSG, 4 LP oraz klasy pierwsze szkoły branżowej.

W naszej galerii możecie zobaczyć zdjęcia z tego wydarzenia.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto