Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking warunków mieszkaniowych w Opolu, Brzegu, Nysie, Kędzierzynie-Koźlu, Kluczborku. Jak się mieszka w opolskich miastach

Pig
Opole

Stolica regionu zdobyła w rankingu 293,7 punktu. Złożyły się na to ponadprzeciętne wyniki zarówno, jeśli chodzi o liczbę mieszkań na 1000 osób, jak i powierzchnię przypadająca na jedną osobę.

Dało to solidne, 16. miejsce w kraju.
Opole Stolica regionu zdobyła w rankingu 293,7 punktu. Złożyły się na to ponadprzeciętne wyniki zarówno, jeśli chodzi o liczbę mieszkań na 1000 osób, jak i powierzchnię przypadająca na jedną osobę. Dało to solidne, 16. miejsce w kraju. Piotr Guzik
Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące rynku nieruchomości w Polsce. Na tej podstawie portal rynekpierwotny.pl opracował ranking obrazujący sytuację mieszkaniową w Polskich miastach. Sprawdziliśmy, jak wypadają w nim opolskie miasta.

Najnowsze opracowanie GUS dotyczy 2019 roku. Autorzy rankingu przypominają, że był to rok bardzo dużej aktywności deweloperów i inwestorów w sektorze mieszkaniowym. Widoczne to było także w Opolu, gdzie od kilku lat trwa mieszkaniowy boom, a nowe mieszkania potrafią schodzić na pniu.

Autorzy rankingu wzięli pod lupę dane GUS dla miast mających ponad 20 tysięcy mieszkańców. Następnie pod uwagę wzięli dwa czynniki:

  • liczbę mieszkań (lokali i domów) przypadającą na 1000 osób
  • średnią powierzchnię użytkową mieszkań w przeliczeniu na jedną osobę.

W ten sposób powstała średnia dla wszystkich 218 sklasyfikowanych miast. To 405 mieszkań na tysiąc mieszkańców oraz 26,4 metra kwadratowego powierzchni użytkowej mieszkania na jedną osobę.

Następnie autorzy rankingu z portalu rynekpierwotny.pl policzyli wskaźniki dla każdego z miast, a później porównali je ze średnią krajową. Punkty wyliczono w następujący sposób:

  • pozytywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1 proc. oznaczało plus 10 punktów
  • negatywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1 proc. oznaczało minus 10 punktów

"Końcowy wynik dla każdego miasta stanowił sumę punktów związanych z nasyceniem mieszkaniami oraz średnim metrażem w przeliczeniu na jedną osobę. Przykładowe miasto cechujące się liczbą mieszkań na 1000 osób o 25 proc. wyższą od mediany oraz średnim metrażem na osobę o 30 proc. większym od medianowej wartości (dla 218 miast), uzyskałoby końcowy wynik na poziomie 550 punktów" - tłumaczą autorzy rankingu.

Najlepiej w krajowym zestawieniu wypadły Kołobrzeg (714 punktów), Wrocław (686) i Sopot (651,8).

Na przeciwnym biegunie znalazły się miasta Police (-340,4 punktu), Orzesze (-321,5) oraz Dębica (-236,8).

Jak wypadły miasta z woj. opolskiego: Które najlepiej, które najgorzej? Szczegółowe informacje w galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto