Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sterowiec nad Opolszczyzną: Strzelce Opolskie, Izbicko, Chrząstowice, Opole, Lewin Brzeski [ZDJĘCIA INTERNAUTÓW]

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Zeppelin NT nad Opolszczyzną.
Zeppelin NT nad Opolszczyzną. nto.pl
Mierzący 75 metrów Zeppelin NT można było zobaczyć m.in. w rejonie Strzelec Opolskich, Izbicka, Chrząstowic, Opola i Lewina Brzeskiego. Maszyna leciała kilkaset metrów nad ziemią i budziła duże zainteresowanie.

W każdej z tych lokalizacji sterowiec był widoczny przez kilka minut. Leciał na wysokości ponad 400 metrów z prędkością blisko 70 km/h.

Zeppelin NT nad Opolszczyzną pokonywał trasę z Katowic do Wrocławia.

Dla wielu mieszkańców była to okazja do zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Taka możliwość może się nie pojawić prędko - na świecie wyprodukowano do tej pory tylko 6 Zeppelinów NT.

- Piękny! Zatrzymałem samochód, żeby móc mu zrobić zdjęcia! - mówi mieszkaniec Strzelec Opolskich.

- Leciał tak nisko, że było słychać silniki - zauważył pan Jacek, który obserwował przelot sterowca na Malince w Opolu.

Przelot zorganizowała Grupa ZF - firma, specjalizująca się w rozwiązaniach technologicznych dla branży motoryzacyjnej.

Nowa generacja sterowców nosi nazwę Zeppelin New Technology (NT) i są one jednymi z największych aktywnych sterowców na świecie. Ich produkcja odbywa się w Friedrichshafen nad Jeziorem Bodeńskim. Obecnie jest tylko sześć takich Zeppelinów NT na świecie; dwa z nich stacjonują niedaleko głównej siedziby Grupy ZF, nad Jeziorem Bodeńskim w Niemczech.

- W skali całego świata dynamicznie wzrasta zapotrzebowanie na bardziej czyste i zrównoważone środki transportu. Droga do tego celu jest jasna i oczywista. Technologia, która to umożliwi, jest gotowa i dostępna. W ZF od lat koncentrujemy nasze strategiczne działania wokół mobilności nowej generacji - tłumaczą przedstawiciele firmy jesienną kampanię.

Zeppelin startuje przy grawitacji statycznej wynoszącej około 350 kilogramów, czyli jest cięższy od powietrza i dlatego mówimy o lataniu. Balony na ogrzane powietrze „jeżdżą", ponieważ są „lżejsze” od powietrza. Dlatego Zeppelin nie jeździ, ale lata.

Zeppelin do wznoszenia wykorzystuje również trzy silniki. W przeciwieństwie do na przykład balonu, który unosi się wykorzystując hel lub gorące powietrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Sterowiec nad Opolszczyzną: Strzelce Opolskie, Izbicko, Chrząstowice, Opole, Lewin Brzeski [ZDJĘCIA INTERNAUTÓW] - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto