Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają wykłady w Zamku Piastów Śląskich pod nazwą "Piastowskie popołudnie z historią". Ciekawa propozycja na spędzenie ferii zimowych

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Wykłady odbywają się online w czasie ferii zimowych w brzeskim Zamku Piastów Śląskich.
Wykłady odbywają się online w czasie ferii zimowych w brzeskim Zamku Piastów Śląskich. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu
Podczas ferii zimowych Muzeum Piastrów Śląskich w Brzegu zaprasza na miniwykłady poświęcone ciekawostkom, jakie miały miejsce na przestrzeni wieków. Aby wziąć udział w wydarzeniu, wystarczy mieć dostęp do Facebooka.

Miniwykłady w formie pogadanek prowadzone są na żywo w pierwszy i drugi tydzień ferii, od poniedziałku do piątku. Wystarczy jakiekolwiek urządzenie zapewniające łączność z portalem Facebook, aby dołączyć do grona słuchaczy. Tematyka wykładów poświęcona jest ciekawostkom historycznym i społecznym, jakie miały miejsce na przestrzeni wieków. Nie zabraknie m.in. dotyczących np. sądów nad czarownicami w XVII w. czy relacji biznesowych, jakie mieli brzescy fabrykanci w czasach rewolucji przemysłowej, która dotarła również do Brzegu. Będą także tematy poświęcone konserwacji zabytków.

Ofertę kierujemy głównie w stronę dzieci i młodzieży, ale oczywiście zapraszamy każdego, kto będzie miał czas i ochotę przenieść się w czasy te bardzo odległe i całkiem niedawne, ponieważ sprzed ponad stu laty. – zachęca dr Dariusz Byczkowski, Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. – Po każdym z wykładów będzie możliwość zadawania pytań przez słuchaczy, a związanych z tematyką prelekcji. Pytania do naszych wykładowców będzie można przekazywać poprzez komentarze wpisywane na żywo pod transmisją danego wykładu. - dodaje.

Przedsięwzięcie jest realizowane wspólnie z zaprzyjaźnionymi naukowcami z ośrodków akademickich regionu opolskiego i dolnośląskiego. W akcję promocyjną wydarzenia włączył się także Pan Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty. Dodajmy, że jest to już kolejna akcja edukacyjna prowadzona przez Muzeum wspólnie z m.in.: Opolskim Kuratorium Oświaty, Instytutem Historii Uniwersytetu Opolskiego, Wyższą Szkołą Humanistyczno-Ekonomiczną w Brzegu.

Akcja „Piastowskie popołudnie z historią” prowadzona jest w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ferie z kulturą”.

Oto tematy i daty najbliższych wykładów:

  • 7 lutego (poniedziałek) godz. 14.00 – „Warsztat konserwatora malarstwa na przykładzie portretów ze zbiorów Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu” – adiunkt konserwatorski Karolina Rajna, dyplomowany konserwator dzieł sztuki z Pracowni Konserwacji Zabytków Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.
  • 8 lutego (wtorek), godz. 14.00 – „10 najważniejszych wykopalisk świata” – kustosz Władysław Czyżyk, archeolog i kierownik Działu Archeologii Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.
  • 9 lutego (środa), godz. 17.00 – „Księgi romantyczne, czyli dialog o romantyzmie w dobie współczesnej na tle „Polonii” Jana Styki – z okazji Roku Romantyzmu Polskiego” – dr Dariusz Byczkowski, Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, i Adam Boberski, kierownik Działu Edukacji, Wydawnictw i Promocji Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, autor publikacji książkowych.
  • 10 lutego (czwartek) godz. 13.30 – „Osobliwości z magazynu działu historii” – kustosz Anna Techmańska, kierownik Działu Historii i zastępca Dyrektora Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, autorka publikacji historycznych, przewodnik turystyczny.
  • 11 lutego (piątek), godz. 14.00 – „Pamiątka inwestycji drogowej brzeskiego księcia Jerzego II” – dr Tadeusz Jurek, emerytowany profesor Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, Członek Rady Muzeum przy Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, przewodnik turystyczny i propagator aktywnego wypoczynku połączonego z uzyskiwaniem wiedzy turystycznej i historycznej, autor publikacji poświęconych zabytkom ziemi brzeskiej.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto