Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Twój PIT od 15 lutego rozliczysz w e-Urzędzie Skarbowym. Co jeszcze załatwisz w e-US?

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Podatnicy będą mogli załatwić sprawy online w e-Urzędzie Skarbowym.
Podatnicy będą mogli załatwić sprawy online w e-Urzędzie Skarbowym. Tomasz Czachorowski
Od 15 lutego rozpoczyna się okres rozliczeń PIT za 2020 rok. Administracja Skarbowa (KAS) przygotowała dla podatników rozliczenia roczne w usłudze Twój e-PIT w internetowym Urzędzie Skarbowym. Elektroniczna skarbówka jest dostępna na stronie internetowej podatki.gov.pl. W jednym miejscu będzie można szybko i wygodnie załatwić wszystkie sprawy podatkowe, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym, na poczcie czy w banku. Przedsiębiorcy mogą wysłać PIT poprzez system e-Deklaracje. Na złożenie zeznania i rozliczenie się z fiskusem, jest czas do 30 kwietnia 2021 roku.

Do 30 kwietnia 2021 roku podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Zeznanie PIT-28 za 2020 rok można składać w usłudze Twój e-PIT do 1 marca 2021.

Rozliczenie roczne PIT-28 i PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia PIT-37 i PIT-38), nie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem 30 kwietnia 2021 roku. Należy pamiętać, aby sprawdzić i uzupełnić to rozliczenie, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Jak korzystać z usługi Twój e-PIT

Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl.

Zalogowanie do e-Urzędu Skarbowego (e-US) jest możliwe:

  • Profilem Zaufanym (PZ),
  • e-Dowodem
  • poprzez bankowość elektroniczną

i umożliwia korzystanie z usługi Twój e-PIT.

Do samej usługi będzie można zalogować się także danymi podatkowymi podając:

  • PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
  • kwotę przychodu z rozliczenia za 2019 r.
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2020 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) i potwierdzając kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2019 r.

Podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2019 r. nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę nadpłaty/do zapłaty z PIT-40A.

Logowanie do e-Urzędu Skarbowego i usługi Twój e-PIT jest możliwe też przez aplikację mObywatel.

Podatnik korzystający z usługi może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. darowizny, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na Internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.

Może też zadeklarować przekazanie 1 procenta swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy tak, by wygodnie dokonać płatności online.

W przypadku, gdy zeznanie z którego wynika podatek do zapłaty zostanie zaakceptowane automatycznie, urząd skarbowy do 31 maja 2021 r. wyśle podatnikowi informacje o kwocie podatku do zapłaty.

Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu.

Oprócz rozliczenia rocznego PIT w usłudze Twój e-PIT, podatnicy mogą korzystać również z systemu e-Deklaracje.

Wszelkie informacje związane z rozliczeniem podatku PIT za 2020 rok, podatnicy znajdą na stronie podatki.gov.pl w dedykowanej zakładce: Twój e-PIT (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym).

e-Urząd Skarbowy - dla kogo?

To serwis dedykowany podatnikom, płatnikom, pełnomocnikom, komornikom sądowym i notariuszom. Wraz z dodawaniem funkcjonalności, grupa użytkowników będzie obejmować kolejne grupy.

e-Urząd Skarbowy to duży krok w cyfryzacji usług Krajowej Administracji Skarbowej i obsługi obywateli. Korzystanie z e-Urzędu Skarbowego to oszczędność czasu, bezpieczeństwo, wygodne płatności i łatwy dostęp do informacji – mówi minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Podatnicy dzięki elektronicznej skarbówce w jednym miejscu szybko, wygodnie i kompleksowo będą mogli załatwić swoje sprawy podatkowe. Do załatwienia spraw online nie będzie potrzebny podpis elektroniczny. W jednym miejscu będzie także szybki dostęp do danych i bieżących informacji o stanie rozliczeń, statusie spraw, złożonych dokumentach. Podatnik będzie mógł także łatwo zaktualizować swoje dane. Będzie również możliwe opłacenie podatku bezpośrednio w systemie.

Usługi i funkcjonalności e-Urzędu Skarbowego

e-Urząd Skarbowy obecnie oferuje:

  • dostęp do danych podatkowych (dane o podatniku, działalności gospodarczej, mikrorachunku podatkowym i historii logowania)
  • integrację z usługą Twój e-PIT
  • informację o nałożonych mandatach
  • dostęp do aplikacji e-mikrofirma
  • możliwość płatności online (na początku przez osoby fizyczne w zakresie PIT, CIT, VAT, PCC, podatku od spadków i darowizn, karty podatkowej, opłaty skarbowej, pozostałych podatków i należności niepodatkowych i mandatów). W serwisie będzie dostępna historia płatności online.
  • możliwość złożenia w formie elektronicznej niektórych pism (np. wniosku o zaliczenie nadpłaty/zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań). Dostępna będzie historia wysłanych dokumentów

e-Urząd Skarbowy. Jakie usługi i funkcjonalności w kolejnych etapach:

  • e-zaświadczenia
  • integracja z serwisem e-TOLL
  • usługi dla notariuszy i komorników sądowych
  • usługi dotyczące m.in. składania wniosków i udostępniania informacji o stanie spraw.

e-Urząd Skarbowy. Jak się zalogować?

Dostęp do serwisu e-Urząd Skarbowy będzie możliwy tylko ze strony podatki.gov.pl po zalogowaniu się Profilem Zaufanym, e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną.

Do usługi Twój e-PIT będzie można zalogować się także danymi podatkowymi.

Serwis e-Urząd Skarbowy działa przez całą dobę i można z niego korzystać z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu.

Użytkownik będzie miał dostęp do informacji i usług dotyczących go bezpośrednio, a w kolejnych etapach również do spraw innych podatników, do których uzyskał pełnomocnictwo lub dostęp do konta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Twój PIT od 15 lutego rozliczysz w e-Urzędzie Skarbowym. Co jeszcze załatwisz w e-US? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto