Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Twórczyni ludowa Małgorzata Mateja będzie szkoliła swoich następców. Fundacja "Dla Dziedzictwa" pozyskała fundusze z ministerstwa

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Małgorzata Mateja to wybitna i utytułowana twórczyni ludowa, która zdobi kroszonki techniką rytowniczą oraz maluje porcelanę tradycyjnymi motywami opolskimi. Wkrótce będzie uczyła inne osoby tego cennego fachu.
Małgorzata Mateja to wybitna i utytułowana twórczyni ludowa, która zdobi kroszonki techniką rytowniczą oraz maluje porcelanę tradycyjnymi motywami opolskimi. Wkrótce będzie uczyła inne osoby tego cennego fachu. Sławomir Mielnik
Opolska Fundacja „Dla Dziedzictwa”, dzięki pieniądzom z ministerstwa kultury, sfinansuje szkolenie dla osób chcących zgłębić tajniki kroszonkarstwa i ręcznego malowania porcelany. Adepci tej sztuki przez kilka miesięcy będą uczyli się fachu pod okiem opolskiej twórczyni ludowej Małgorzaty Matei.

– Pani Małgorzata Mateja jest wybitną i utytułowaną twórczynią ludową, która zdobi kroszonki techniką rytowniczą oraz maluje porcelanę tradycyjnymi motywami opolskimi przeniesionymi wprost z kroszonek – tłumaczy Tomasz Kwiatek, prezes Fundacji „Dla Dziedzictwa”. – Jest też obecnie jedną z nielicznych już malarek, która dba o jakość i gęstość wypracowanego w „Cepelii” warsztatu.

Małgorzata Mateja realizowała zamówienia dla m.in. Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Opolskiego, Marszałka Województwa Opolskiego oraz wielu instytucji, organizacji i osób prywatnych.

Wkrótce zostanie ogłoszona rekrutacja uczniów. Zgodnie z założeniem Małgorzata Mateja przeszkoli co najmniej trzy osoby. Ważne, aby kandydaci posiadali podstawową wiedze i umiejętności z zakresu kroszonkarstwa i ręcznego malowania porcelany. Szkolenie potrwa 7 miesięcy – od maja 2023 r. do połowy grudnia 2023 r. Każdy z adeptów będzie zobowiązany szkolić się minimum 20 godzin w miesiącu. Szczegóły będą publikowane na stronie www.dladziedzictwa.org.

Co ważne, pierwszeństwo w wyborze będą mieli uczestnicy wojewódzkich konkursów kroszonkarskich i malowania porcelany, w tym przede wszystkim organizowanego od 1958 roku „Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej Kroszonki Opolskie”.

– Głównym celem projektu jest kontynuacja i przekazanie opolskich tradycji kolejnemu pokoleniu – wyjaśnia Tomasz Kwiatek.

Przypomnijmy, że zarówno kroszonkarstwo opolskie, jak i umiejętność ręcznego malowania wzoru opolskiego na porcelanie, znajdują się na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.[/cyt]

Projekt „Mistrz Tradycji – twórczyni ludowa Małgorzata Mateja” otrzymała dofinansowane z programu „Kultura ludowa i tradycyjna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W minionym roku opolska Fundacja realizowała podobny projekt z inną twórczynią ludową, Teresą Sobotą z Olszowej.

Zobacz również:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto