Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie skorogoskiej podstawówki zaprezentowali historyczne przedstawienie pt. "Chłopi pańszczyźniani vs polska szlachta"

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Wyjątkowe przedstawienie uczniów PSP w Skorogoszczy.
Wyjątkowe przedstawienie uczniów PSP w Skorogoszczy. UM Lewin Brzeski
W kolejnej odsłonie cyklu żywych lekcji historii, uczniowie szkoły podstawowej w Skorogoszczy przenieśli się tym razem w XVI wiek, do czasów Rzeczpospolitej szlacheckiej, w której realne rządy sprawowała szlachta. Klasa VI przygotowała przedstawienie historyczne nawiązujące do tamtych czasów, przedstawiając relacje chłopów pańszczyźnianych z Sarmatami, czyli ich panami. To swoiste historyczne show z udziałem publiczności, zaprezentowane klasom IV- VIII w dniu 27 stycznia 2023 roku w sali historycznej, składało się z kilku paneli.

W pierwszym panelu aktorzy zaprezentowali ogólne informacje o stanie szlacheckim i chłopskim, starając się o skontrastowanie obydwu stanów - ich sytuacji ekonomicznej, politycznej, obyczajowej i społecznej, pokazując chłopów jako niewolników, a szlachtę jako ich panów.

Drugi panel był prezentacją scenek z codziennego życia rodziny chłopskiej Tarków i potężnego rodu szlacheckiego Kowalskich. Natomiast w panelu trzecim odbyła się "wymiana ciosów" między chłopami a szlachtą. W czasie dyskusji chłopi zaprezentowali szlachcie swoje krzywdy i zgłosili postulaty, których realizacja ulżyłaby ich nędznemu losowi.

Po tej części do przedstawienia włączyła się publiczność ze swoimi pytaniami, argumentami, przemyśleniami, oskarżeniami, empatią, słowem uzewnętrzniła swoje emocje nagromadzone w czasie oglądania spektaklu. W ostatnim panelu publiczność mogła wyrazić swoją sympatię i przekonanie, poprzez zajęcie miejsc po stronie chłopskiej lub szlacheckiej, a tym samym pokazać uznanie dla gry aktorów.

- W czasie tej niecodziennej lekcji historii prowadzonej właściwie przez uczniów dla uczniów, wzbogaconej oryginalnymi rekwizytami zebranymi przez dzieci (cepy, kosy, widły, sierpy, żarna, moździerze, dyby, bicze), kompletnymi strojami szlacheckimi, chłopskimi, żywymi dialogami, scenkami obyczajowymi widzowie mogli zapoznać się z realiami epoki, poznać wiele przysłów, powiedzeń z języka polskiego, nazw, pojęć, poczuć się współuczestnikami przedstawienia, z którego z pewnością wiele zapamiętają. Nie sposób tu wymieniać wszystkich zalet takich przedstawień, ale zarówno pan od historii, który był prowadzącym-moderatorem, jak i aktorzy, publiczność, pani dyrektor poczuli satysfakcję z takiego sposobu przedstawiania historii - czytamy na stronie lewińskiego Urzędu Miasta.

Rodzice w szczególny sposób wsparli swoje dzieci, udzielając im pomocy w przygotowaniu przedstawienia, natomiast pan Krzysztof wykonał cieszące się wśród dzieci dużym zainteresowaniem dyby. Lekcja zainspirowała uczniów klasy VIII do podjęcia inicjatywy przygotowania "Akcji pod Arsenałem".

W naszej galerii możecie zobaczyć zdjęcia z przedstawienia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto