Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Brzegu powstaną mieszkania dla młodych rodzin. Wszystko za sprawą Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
W Brzegu powstaną mieszkania dla młodych rodzin w ramach SIM.
W Brzegu powstaną mieszkania dla młodych rodzin w ramach SIM. Pixabay / zdjęcie ilustracyjne
13 sierpnia na sesji Rady Miejskiej Brzegu została przyjęta uchwała w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie spółki pod firmą Odrzańsko-Stobrawska Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Mieszkania powstaną w Brzegu na terenie powojskowej "Zielonki". Spółka SIM wybuduje mieszkania dla młodych rodzin, które nie posiadają zdolności kredytowej.

Czym jest Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM)?

Jest to rozwiązanie, z którego mogą korzystać osoby i rodziny, które nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania, z uwagi na ograniczenia finansowe. SIM powstała, aby umożliwić budowę domów i mieszkań w danej gminie oraz ich ekspozycję na zasadach najmu.

Lokale mają zostać przeznaczone dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej, jednak mają tzw. "zdolność czynszową". Mają powstać także dla osób, których dochody są za wysokie, by uzyskać lokal komunalny. Warto podkreślić, że część czynszu ma zostać przeznaczona na docelowe kupno lokum przez osobę wynajmującą mieszkanie.

Źródła finansowania:

  • bezzwrotne wsparcie samorządów z Funduszu Dopłat (35% kosztów inwestycji)
  • od 10 do 30% udziału wniesione przez lokatorów
  • 35-55% preferencyjnego kredytu udzielanego z programu społecznego budownictwa czynszowego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (kredyt będzie spłacany przez SIM z wpływów z czynszu)

Lokator wynajmowanego w ramach SIM mieszkania będzie mógł w przyszłości uzyskać jego własność. W tym celu trzeba będzie spełnić następujące warunki:

  1. wnieść wkład partycypacyjny na pokrycie co najmniej 20% kosztów budowy (25% w dużych miastach)
  2. zamiana dotychczasowej umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności nastąpi po spłaceniu przez SIM kredytu zaciągniętego na inwestycję.

W praktyce rodzina będzie musiała wpłacić wkład własny na początek, aby móc wprowadzić się do mieszkania. Przez kolejne kilkanaście lat płacony czynsz ma być spłatą kredytu, by po 20-30 latach można było wykupić mieszkanie i dojść do jego własności. Jeśli jednak rodzina nie zdecyduje się na wykup to spłacany kredyt nie zostanie już zwrócony, jedynie wkład własny będzie można odzyskać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto