Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiceminister rolnictwa spotkała się z przedstawicielami kół gospodyń wiejskich w Łosiowie. W prezencie otrzymała… domowy smalec i obrazek

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Wiceminister Anna Gembicka gościła w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.
Wiceminister Anna Gembicka gościła w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Mateusz Majnusz
W poniedziałek, 21 lutego sekretarz stanu w resorcie rolnictwa Anna Gembicka gościła w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Podczas spotkania z przedstawicielami kół gospodyń wiejskich wiceminister chwaliła zaangażowanie opolskich kobiet oraz mówiła o formach wsparcia dla tych organizacji.

- Spotkania z kołami gospodyń wiejskich należą zawsze do tych najmilszych, ponieważ są okazją do rozmowy ze społecznikami, którzy poświęcają swój czas, łącząc swoją aktywność społeczną z pracą zawodową i zajmowaniem się domem. Każdego dnia dają z siebie bardzo wiele, przyczyniając się do poprawy lokalnej społeczności oraz integrują ją. Pod tym względem jesteśmy fenomenem w Europie - podkreśla wiceminister Anna Gembicka.

Jak tłumaczy, dzięki wsparciu opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego.

- Społeczność wiejska potrafi zaangażować się we wspólne projekty, które podnoszą jakość życia na tych terenach. A my, jako ministerstwo chcemy taką aktywność wspierać. W zależności od liczby osób zrzeszonych w kole, organizacje mogą uzyskać wsparcie od 5 do 7 tysięcy złotych – dodaje.

Jednocześnie zwróciła uwagę, że podczas spotkania przedstawicielki kół gospodyń wiejskich sygnalizowały problemy związane m.in. z remontami świetlic wiejskich, które są miejscem spotkań tych organizacji.

- Jeszcze w niektórych w gminach jest z tym problem, że salka jest zbyt mała do liczby członków, ale dzięki wsparciu samorządowców, którzy zawnioskowali w programie Polski Ład o takie nowe inwestycje, jest szansa to zmienić – wyjaśnia wiceminister Gembicka.

W trakcie roboczego spotkania wiceminister rolnictwa, poseł PiS Violetty Porowskiej, szefa opolskiego oddziału ARiMR Wojciecha Komarzyńskiego członkinie kół apelowały o większą liczbę szkoleń, które pozwoliłyby sięgać po kolejne dotacje i granty.

- Koła gospodyń wiejskich to już nie tylko lepienie pierogów, ale działalność związana ze strażami pożarnymi, festynami, szkołami czy klubami sportowymi. W niektórych miejscowościach problem jest pozyskanie środków np. ze sprzedaży wypieków, ponieważ ośrodki znajdują się w pomieszczeniach przypominających czasy komuny. A jeśli chce się sprzedawać produkty, trzeba spełniać normy sanepidu – tłumaczy Małgorzata Rosińska, przewodnicząca KGW Liderki Przylesie.

Następnie wszyscy goście uczestniczący w spotkaniu otrzymali w prezencie domowy smalec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto