Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wicewojewoda Porowska o zmniejszeniu liczby łóżek w szpitalach: "Dostęp pacjentów do opieki zdrowotnej nie pogorszy się"

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Rozporządzenie ma zwiększyć poziom świadczeń i bezpieczeństwo pacjentów, a pielęgniarkom zapewnić właściwe warunki pracy – przekonywała Violetta Porowska podczas dzisiejszej konferencji prasowej. - Rozmawialiśmy o tym ze środowiskiem pielęgniarskim od 2015 roku.

Zgodnie ze zmianami na szpitalne łóżko powinno przypadać 0,6 pielęgniarki na oddziale zachowawczym i 0,7 na zabiegowym. Wskaźniki dotyczące pediatrii wejdą w życie 1 lipca 2019.

- Na 29 szpitali w regionie dziewięć złożyło wnioski o zmniejszenie liczby łóżek - mówiła wicewojewoda Violetta Porowska. - Przykładowo: Szpital Wojewódzki w Opolu ma na Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej 51 łóżek. Jest wniosek o likwidację 16. Zostanie 35 łóżek, pracuje tam 25 pielęgniarek. Ale obłożenie łóżek w 2018 roku na tym oddziale wynosi 66 procent. Tymczasem racjonalne wykorzystanie łóżek szpitalnych powinno być na poziomie 85 procent – podkreślała.

Są oddziały, na których ten sam szpital chce liczbę łóżek zwiększyć. Tak jest np. na pulmonologii.

Szpital Wojskowy w Opolu wnioskuje o zmniejszenie liczby łóżek na oddziale wewnętrznym z pododdziałem reumatologicznym z 39 do 26 i na chirurgii ogólnej z 11 na 8. Procentowe wykorzystanie łóżek na oddziale wewnętrznym wynosiło tam w 2018 roku około 46 procent.

- Łącznie w regionie na oddziałach pulmonologicznych ubędą 4 łóżka – wyliczyła pani wicewojewoda. - Na reumatologicznych – 3, chorób wewnętrznych – 32, geriatrycznych – 3, chirurgii onkologicznej – 4, chirurgii ogólnej – 48 (na 496), pediatryczne – 23, ginekologiczne - 12, neonatologiczne – 23, laryngologiczne – 18, okulistyczne – 17, chirurgia urazowo-ortopedyczna – 20, chorób zakaźnych – 15 łóżek, urologiczne – minus 9 łóżek. Całkowita liczba łóżek w szpitalach w województwie opolskim zmniejszy się o 340, co stanowi pięć procent wszystkich dostępnych w regionie. I to nie jest efekt rozporządzenia, tylko działań zarządczych organów właścicielskich w szpitalach. Wszystkich łóżek szpitalnych w regionie jest 6275.

Violetta Porowska przekonywała także, że w województwie nie brakuje pielęgniarek.

Według danych Izby Pielęgniarek i Położnych aktywnych, zarejestrowanych i płacących składki pielęgniarek jest w regionie 8611, w tym zatrudnionych 5978. Tymczasem jeśli liczbę 6275 łóżek przemnożymy przez bardziej rygorystyczny wskaźnik 0,7, to otrzymamy 4392. Tyle pielęgniarek potrzeba sumarycznie do pracy przy łóżkach – mówiła.

E-ZWOLNIENIE LEKARSKIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wicewojewoda Porowska o zmniejszeniu liczby łóżek w szpitalach: "Dostęp pacjentów do opieki zdrowotnej nie pogorszy się" - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto