Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu będzie pomnikiem historii

Jarosław Staśkiewicz
Zamek w Brzegu to jednak z największych atrakcji w województwie opolskim. Rocznie odwiedza go kilkadziesiąt tysięcy turystów z kraju i zagranicy.
Zamek w Brzegu to jednak z największych atrakcji w województwie opolskim. Rocznie odwiedza go kilkadziesiąt tysięcy turystów z kraju i zagranicy.
To nieoficjalna, ale potwierdzona w różnych źródłach informacja: Zamek Piastów Śląskich znalazł się na liście kandydatów na Pomniki Historii, którą ostatecznie będzie zatwierdzał prezydent Andrzej Duda.

Na prezydenckiej liście jest obecnie 81 obiektów w całej Polsce. Wśród nich tak znane jak Biskupin, Wersterplatte, kopalnia w Wieliczce czy wrocławska Hala Stulecia.

Od roku trwają starania, by dołączył do nich brzeski Zamek i wszystko wskazuje na to, że zakończą się one powodzeniem. Jak informuje starostwo, wszystkie komisje działające w resorcie oraz członkowie Instytutu Dziedzictwa Narodowego pozytywnie zaopiniowali wniosek złożony przez władze powiatu.

- Decyzja pana prezydenta to prawdopodobnie już tylko formalność - mówi Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich. - Dla zamku to na pewno prestiż i dodatkowy argument przy staraniach o pozyskiwanie sponsorów. Również podczas wnioskowania o dotację Pomniki Historii mogą liczyć na dodatkowe punkty. A samo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydaje również publikacje, gdzie znajdują się informacje o Pomnikach Historii. To dla nas cenna i potrzebna promocja.

- Od 1956 roku, kiedy nasz zamek trafił do rejestru zabytków i uzyskał jako jedyny w regionie klasę zabytku „zero” czyli międzynarodową, wiedza o obiekcie i uznanie społeczne dla jego historii jest coraz większa. A to byłoby kolejne potwierdzenie tego faktu - mówił nam na początku starań o przyznanie statusu pomnika historii zamkowi jego były długoletni dyrektor Paweł Kozerski. - Pod kaplicą jest też największa w Polsce nekropolia Piastów, a więc tych argumentów za wpisaniem na listę Pomników Historii nie brakuje.

Procedurę rozpoczął Zarząd Powiatu i Rada Powiatu, a wniosek obejmuje kompleks zamkowy wraz z kaplicą Świętej Jadwigi, dlatego było to wspólne przedsięwzięcie z parafią Podwyższenia Krzyża Świętego, która administruje kaplicą. Wniosek musiał zawierać nie tylko opis istniejących zabytków, ale też historię zamku, stan jego zachowania i przekształcania, a także plany dotyczące zmian i remontów.

Te są konieczne (i ciągle realizowane), bo wieloletnia odbudowa zakończyła się już trzy dekady temu. Stąd np. przeprowadzany remont dachu czy sal wystawowych.

Warto przypomnieć, że Muzeum Piastów Śląskich jest instytucją prowadzoną przez MKiDN przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego i Starostwa Powiatowego w Brzegu.

Zamek dołączy do czterech innych Pomników Historii w regionie: mostu w Ozimku, bazyliki w Nysie, fortyfikacji w Paczkowie i Góry Świętej Anny.

Zobacz też: Opolskie Info [16.03.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto