MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sylwetki proboszczów z Szebni. Nowa książka Zofii Macek „Oni tu mieszkali”

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Spotkanie promocyjne z udziałem autorki odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Szebniach
Spotkanie promocyjne z udziałem autorki odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Szebniach Gmina Jasło
Ukazała się książka „Oni tu mieszkali. Sylwetki szebieńskich proboszczów w latach 1890 – 2017” autorstwa Zofii Macek. Regionalistka opisała sylwetki kapłanów pracujących w parafii w Szebniach.

Książka jest poświęcona budowniczemu zabytkowej plebanii ks. Władysławowi Sarnie, w której obecnie ma swoją siedzibę gminna biblioteka. Publikacja zawiera również bogaty rys historyczny obejmujący dzieje Szebni i okolicznych miejscowości gminy Jasło.

Ksiądz Władysław Sarna był znakomitym etnografem, publicystą i społecznikiem. Był proboszczem, jakiego mieszkańcom Szebni i okolic mogło pozazdrościć wiele parafii. Nie tylko zbliżał do Boga, ale czynił wszystko, by ludziom żyło się lepiej. Z jak najlepszej strony dał się także poznać na polu oświaty, należał do Rady Szkolnej Powiatowej, zabiegając o jak najlepszy poziom miejscowych szkół ludowych - nie tylko tych działających na terenie parafii. Przyczynił się również do założenia kilku nowych placówek oświatowych w regionie.

W czasie sprawowania posługi proboszcza w Szebniach ks. Sarna nie tylko wybudował nową plebanię, ale napisał dwie, po dziś dzień wzbudzające uznanie monografie historyczno-etnograficzne. W 1898 r. wydał „Opis powiatu krośnieńskiego pod względem geograficzno-historycznym”, dziesięć lat później „Opis powiatu jasielskiego”, a będąc już w Przemyślu napisał „Dzieje diecezji przemyskiej obrządku łacińskiego”.

W książce znajdziemy również biogramy kapłanów, których łączyła szebieńska parafia: ks. dziekan Edmund Dutschka, ks prałat Józef Opioła, ks. prałat Wacław Rybka, ks. proboszcz Henryk Maguda.

Zofia Macek, regionalistka, badaczka lokalnej historii, ma w swoim dorobku dziesięć publikacji historycznych, dwa opowiadania oraz trzy bajki dla najmłodszych.

Książka jest dostępna w bibliotekach publicznych Gminy Jasło. Spotkanie promocyjne, które odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Szebniach, zostało dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu "Partnerstwo dla Książki" pn. Książkowe Twory.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto