Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowiec z Politechniki Opolskiej powołany do nowej Rady ds. COVID-19. Czym będzie się zajmować?

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
W gronie 17 specjalistów z dziedziny medycyny jest prof. Jan Szczegielniak z Politechniki Opolskiej.
W gronie 17 specjalistów z dziedziny medycyny jest prof. Jan Szczegielniak z Politechniki Opolskiej. Politechnika Opolska
Profesor Jan Szczegielniak, który opracował innowacyjny program rehabilitacji osób po zakażeniu koronawirusem został powołany do Rady ds. COVID-19. Do jej głównych zadań będzie należało dokonywanie analiz bieżącej sytuacji zdrowotnej, ale także gospodarczej i społecznej w kraju. Rada będzie także przedstawiała propozycje działań w zakresie walki z pandemią.

Po tym, jak w styczniu 13 z 17 członków Rady Medycznej ds. COVID-19 złożyło rezygnacje z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy, premier Mateusz Morawiecki powołał organ pomocniczy – Radę ds. COVID-19.

W jej skład wchodzą specjaliści z różnych dziedzin medycyny, ale także nauk społeczno-ekonomicznych. W obradach będą brać udział również przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz innych instytucji. W gronie 17 specjalistów z dziedziny medycyny jest prof. Jan Szczegielniak z Politechniki Opolskiej.

– Zawsze takie powołania związane z wyborem autorytetów w Polsce są ogromnym zaszczytem, zawsze też wydaje się, że są osoby, które godniej mogłyby reprezentować wiedzę z określonej dziedziny. Tym niemniej jestem bardzo przyjemnie zaskoczony – podkreśla prof. Jan Szczegielniak.

Pierwszy na świecie program rehabilitacji pocovidowej

Naukowiec z Opola pracuje w Katedrze Fizjoterapii Klinicznej Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, jest także konsultantem krajowym w dziedzinie fizjoterapii, członkiem prezydenckiej rady ds. ochrony zdrowia oraz kierownikiem Działu Usprawniania Leczniczego w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach, gdzie uruchomiono opracowany przez niego pilotażowy program rehabilitacji osób po przebytym zakażeniu koronawirusem.

To pierwszy na świecie program rehabilitacji stacjonarnej, który obejmuje także kompleksową opiekę medyczną i psychologiczną.

– Na początku u naszych pacjentów spodziewaliśmy się objawów związanych z układem oddechowym, czyli występujących zaburzeniach czynności wentylacyjnej, duszności i związanej z tym ograniczeniem możliwości wysiłkowych. Okazało się jednak, że tych objawów i dysfunkcji jest znacznie więcej. To objawy bardzo dokuczliwe, które musza być uwzględnione w procesie rehabilitacji, takie jak zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej, bóle mięśniowe i stawowe, bóle klatki piersiowej i głowy oraz utrzymujące się ogólne osłabienie. Oprócz tego, objawy ze strony zmysłów jak zaburzenia węchu, smaku, wzroku, objawy depresji, zaburzenia snu. Objawy te występują także u tych osób, które nie były hospitalizowane, a zakażenie przeszły łagodnie i skąpoobjawowo – mówi prof. Szczegielniak.

Do tej pory z programu skorzystało ponad dwa tysiące osób w różnym wieku: osoby starsze, z chorobami współistniejącymi, ale także osoby młode, aktywne fizycznie, które po przechorowaniu COVID-19 nie są w stanie wrócić do pracy. Trwający trzy tygodnie program pomaga im odzyskać sprawność.

– Widzimy, że rehabilitacja jest potrzebna. Często u osób, które chorują w domu, nie przebywają na oddziale intensywnej terapii, występują objawy, których znamy już ponad 100 – wylicza prof. Jan Szczegielniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Naukowiec z Politechniki Opolskiej powołany do nowej Rady ds. COVID-19. Czym będzie się zajmować? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto