MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacyjna mapa płatności. Na urlop w tych krajach warto zabrać gotówkę

Redakcja Naszemiasto.pl
Redakcja Naszemiasto.pl
Polacy lubią mieć ze sobą gotówkę na zagranicznych wakacjach.
Polacy lubią mieć ze sobą gotówkę na zagranicznych wakacjach. materiały prasowe
Grecja, Chorwacja, Włochy i Hiszpania to najpopularniejsze wśród Polaków kierunki urlopowe. Wybierając się na zagraniczny urlop, warto pamiętać o dobrym przygotowaniu – także pod względem możliwości płatności na miejscu i uniknięcia zapłaty prowizji, np. w bankomacie lub banku za wypłacenie gotówki.

Letni wypoczynek planuje w tym roku ponad połowa Polaków (52%). Co trzeci urlopowicz zamierza spędzać urlop zagraniczny w Europie (37%), a 7% z nich poza nią – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster. W celu uniknięcia pieniężnych strat, np. w postaci wysokich prowizji od wypłat z bankomatów, należy sprawdzić, jakie metody płatności dominują w wybranym przez nas kraju. Gdzie jeszcze musimy mieć ze sobą gotówkę? Jak Polacy przygotowują się na wakacyjny wyjazd?

Gdzie z gotówką na wakacje?

Wybierając się na zagraniczny wyjazd, warto pamiętać o dobrym przygotowaniu – także pod względem możliwości płatności na miejscu i uniknięcia zapłaty prowizji, np. w bankomacie lub banku za wypłacenie gotówki.

Dla wielu może być zaskoczeniem, że w popularnej na wakacyjny odpoczynek Hiszpanii gotówka stanowi, aż 66% wszystkich płatności pod względem liczby i wartości transakcji w punktach sprzedaży (POS). Co więcej, w podobnie lubianej Grecji aż 62% to transakcje gotówkowe – wynika z badania Study on the payment attitudes of consumers in the euro area (SPACE) – 2022. Dla porównania w Polsce 36% respondentów dokonując zakupu w lokalach handlowo-usługowych wybiera gotówkę (badania firmy Tavex z 2023 roku).

Idąc dalej we Włoszech, które jako wakacyjny kierunek cieszą się również dużą popularnością, warto być zaopatrzonym w fizyczny pieniądz. 69% transakcji w punktach sprzedaży (POS) zawieranych jest tam właśnie za pośrednictwem gotówki. Podobna sytuacja jest na Malcie (77%), w Portugalii (64%) i na Cyprze (59%)

Co ciekawe, Polacy lubią mieć ze sobą gotówkę na zagranicznych wakacjach. Z badania firmy Tavex z 2023 roku wynika, że podczas swojego ostatniego urlopu poza krajem większość respondentów, płaciło właśnie fizycznym pieniądzem – aż 58%. Jedynie 10% w ogóle z niej nie korzystało. Warto zauważyć, że tę formę wybierały również osoby młode – 18-24 lat (65%) oraz 25-34 lat (76%).

Bezpieczeństwo to podstawa

Zabranie ze sobą gotówki na zagraniczny wyjazd to podstawa. Dzięki temu zapewniamy sobie możliwość płatności w każdej sytuacji. To wygoda, ale także bezpieczeństwo – w wielu państwach, które lubią odwiedzać polscy turyści, cały czas dominującym środkiem płatniczym jest gotówka.

Potwierdzają to wyniki badania, które wskazują, że pomimo spadku popularności, w 2022 roku gotówka była najczęściej używaną metodą płatności w punktach sprzedaży (POS) w strefie euro (była wykorzystywana w 59% transakcjach) – wynika z badania Study on the payment attitudes of consumers in the euro area (SPACE) – 2022.

W krajach lubiących fizyczny pieniądz istnieje szansa, że w mniejszych miejscowościach lub na lokalnych targach czy sklepikach nie będziemy mogli zapłacić kartą. Pamiętajmy również, że wypłacanie dużych kwot z bankomatów za granicą najczęściej jest dla nas mało opłacalne ze względu na duże prowizje. Dlatego cieszy nas fakt, że Polacy wybierając się na urlop, mają ze sobą gotówkę – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Gotówka jest lubiana nie tylko w Polsce, ale w wielu innych krajach. Nic więc dziwnego, że po decyzji Unii Europejskiej o ograniczeniu płatności gotówkowych do 10 tys. euro oraz obowiązkowej weryfikacji klienta przy wydatkach powyżej 3 tys., ponownie ożywiła się dyskusja na temat znaczenia gotówki. Warto więc podkreślić, że w obronie fizycznych pieniędzy nie chodzi o eliminację płatności bezgotówkowych. Chodzi o wolność wyboru – dodaje.

Gotówka to istotny instrument płatności nie tylko w naszym kraju. Respondenci ze strefy euro jako kluczowe jej zalety wskazywali anonimowość i ochronę prywatności oraz poczucie większej świadomości własnych wydatków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Migracja i przemoc: Szwecja w kryzysie integracyjnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wakacyjna mapa płatności. Na urlop w tych krajach warto zabrać gotówkę - Nasze Miasto

Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto