Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec prac archeologicznych w katedrze opolskiej. Część badań odłożono na przyszłość. Tajemnice pozostają

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Prace archeologiczne w katedrze rozpoczęły się ponad rok temu. Największych odkryć dokonano w listopadzie 2022 roku
Prace archeologiczne w katedrze rozpoczęły się ponad rok temu. Największych odkryć dokonano w listopadzie 2022 roku Mateusz Majnusz
Pozostałości najstarszego kościoła w Opolu, odkryte pod posadzką katedry Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu zostaną bezpiecznie zasypane i pozostawione na przyszłość. Starą posadzkę kościoła zastąpi nowa, kamienna.

Decyzję o zasypaniu odkrytych fundamentów podjął biskup opolski ks. Andrzej Czaja, po długotrwałych konsultacjach ze specjalistami.

- Kierując się troską i odpowiedzialnością za dobro materialne i duchowe, ksiądz biskup przyjął stanowisko zgodne z sugestiami konserwatorów, którzy za punkt odniesienia przyjęli bezpieczeństwo zabytku – informuje Andrzej Gołembnik, pełnomocnik biskupa do prac archeologicznych w katedrze. – W ich zgodnej opinii metodyczne zasypanie zabezpieczonych reliktów jest w obecnej sytuacji najlepszym z możliwych sposobów ochrony odkrytej substancji zabytkowej.

Opolska katedra od kilku lat przechodzi prace renowacyjne. Przed ponad rokiem w zabytkowej budowli zdjęto całą posadzkę, w ramach przygotowań do instalacji nowej posadzki. To stało się wyjątkową okazją do przeprowadzania prac badawczo – archeologicznych niedostępnych normalnie części fundamentowych budowli.

W trakcie badań odkryto mury późnoromańskiego kościoła kolegiackiego, z elementami jego wystroju. Kościół kolegiacki był wzmiankowany w dokumencie z roku 1239, powstał jednak dużo wcześniej, w okresie panowania księcia Kazimierza I Opolskiego (zmarł w 1230 roku), któremu Opole zawdzięcza lokację na prawie niemieckim, a także budowę miejskich murów i zamku na Ostrówku.

Czyj to grobowiec w katedrze opolskiej?

W trakcie prac archeologicznych odkryto także sporo miejsc pochówków, w tym ceglaną konstrukcję z resztkami zdobionego tynku, która może być pozostałością nagrobka kogoś możnego, być może księcia Kazimierza lub jego małżonki. Dalsze badania w tym miejscu wstrzymano ze względów technicznych. Budowa nowej kamiennej posadzki i zasypanie odkrytych obiektów wstrzyma te prace na dłuższy czas.

Posadzka – jak informuje pełnomocnik biskupa – nie będzie związana z podłożem, co umożliwi powrót do dokonania dalszych odkryć.

Władze kościelne rezygnują też na obecnym etapie z jakieś formy wyeksponowania odkrytych reliktów przeszłości. Wcześniej była mowa np. o pokazaniu ich pod szklaną płytą w posadzce świątyni. Ksiądz biskup Andrzej Czaja zamierza powołać swoją radę – Zespół ds. Form Ekspozycji, który ma przygotować propozycje w tym zakresie.

Z decyzji biskupa mogą się natomiast cieszyć wierni. Po zakończeniu wszystkich prac zamknięta obecnie katedra powróci do celów sakralnych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koniec prac archeologicznych w katedrze opolskiej. Część badań odłożono na przyszłość. Tajemnice pozostają - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto