Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minister Obrony Narodowej z wizytą na Opolszczyźnie. W brzeskim Zamku Piastów Śląskich świętowano 10-lecie Collegium Nobilium Opoliense

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
10-lecie Collegium Nobilium Opoliense. W uroczystościach wziął udział szef MON - Mariusz Błaszczak.
10-lecie Collegium Nobilium Opoliense. W uroczystościach wziął udział szef MON - Mariusz Błaszczak. Adrian Gajewski
23 października w sali Pinottiego brzeskiego Zamku Piastów Śląskich odbyła się honorowa gala z okazji jubileuszu 10-lecia działalności szkoły liderów społeczno-politycznych, czyli opolskiego Collegium Nobilium Opoliense, której założycielem jest wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. W uroczystościach wziął udział wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Uroczysta gala rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrał wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa, który odniósł się do działalności szkoły.

- Kształcimy tutaj państwowców, którzy szukają dobra wspólnego, a nie egoistów, którzy szukają tylko dobra swojego i to nas tutaj łączy w tej społeczności. Stawiamy interes Rzeczpospolitej ponad swój własny. Chcemy doprowadzić młodych ludzi nie tylko do sukcesu i samospełnienia, ale także do tego, że będą dumni, że przysłużyli się interesowi Rzeczpospolitej i to jest najpiękniejsze co możemy im dać - mówił poseł ziemi opolskiej.

Następnie swój wykład okolicznościowy wygłosił Mariusz Błaszczak. Już na początku wspomniał o niezwykłej ważności służby cywilnej dla Polski, a za przykład podał sytuację na Ukrainie.

- Służba cywilna jest rozumiana dużo szerzej, niż tylko samo pojęcie pracowników administracji. Jest ona niezbędna dla zachowania i podtrzymania naszej tożsamości państwowej. Weźmy za przykład sytuację na Ukrainie. Ukraina została napadnięta przez Rosję, ale nie ulega wątpliwości, że gdyby nie postawa samych Ukraińców to wtedy i pomoc z zachodu by nie nadeszła. Ukraińcy dzielnie bronią swojej Ojczyzny, ponieważ czują się Ukraińcami, czyli czują się częścią wspólnoty narodowej i czują się gospodarzami ziemi, na której żyją. Dlatego ją bronią i chcą jej bronić - mówił minister obrony narodowej.

Według Mariusza Błaszczaka, tożsamość narodowa stanowi także w znaczącym stopniu o przyszłości Polaków.

- Jeżeli zwyciężyliby dziś Ci, którym jest wszystko jedno - nihiliści, no to wtedy czyż rozpłynięcie się w Unii Europejskiej spowoduje, że warunku życia będziemy mieli lepsze? Nie. Czy rozpłynięcie się w Unii Europejskiej spowoduje, że będziemy bardziej bezpieczni? Również nie, bo z punktu widzenia centrum decyzyjnego Unii Europejskiej nie ma znaczenia czy przesmyk suwalski jest w Polsce czy poza Polską. Natomiast z naszego punktu widzenia ma to zasadnicze znaczenie dla naszej suwerenności i niepodległości. Dlatego staramy się przedstawiać nasze dążenia w sposób jasny i klarowny. Chcemy być państwem suwerennym, jesteśmy w Unii Europejskiej, jesteśmy w NATO, ale jesteśmy wspólnotą narodową, która jest dumna ze swojej przeszłości i która śmiało patrzy w przyszłość - podkreślał wiceprezes Rady Ministrów.

Również 23 października, tylko kilka godzin wcześniej, Mariusz Błaszczak wziął udział w przysiędze kadetów z tułowickiego liceum, która miała miejsce na Górze Świętej Anny. Do tego wydarzenia nawiązał również podczas gali 10-lecia działalności opolskiego Collegium Nobilium Opoliense.

- Pytałem dziś tych pierwszoklasistów co zamierzają robić po skończeniu szkoły średniej. Odpowiadali, że chcą być żołnierzami Wojska Polskiego. To jest piękna deklaracja. Ich służba będzie służbą na rzecz bezpieczeństwa i naszej Ojczyzny - mówił szef MON.

Minister obrony narodowej zachęcał do brania udziału w kampaniach społecznych organizowanych przez MON.

- Wczoraj odbyła się kolejna edycja kampanii "Trenuj z wojskiem". Osiem godzin spędzonych w garnizonach wojskowych na ćwiczeniach. Każdy może się zgłosić. Chodzi nam oto, aby uczestnicy mogli nabyć umiejętność posługiwania się bronią. Aby, mogli przypomnieć sobie podstawowe zasady pierwszej pomocy, a nawet nauczyć się rozpalenia ogniska czy uzdatniania wody. To wszystko może się przydać - dodał wiceprezes Rady Ministów.

Podczas gali wręczono także odznaczenia za zasługi dla Collegium Nobilium Opoliense. Dodatkowo po sześciu intensywnych miesiącach nauki, swoje dyplomy ukończenia szkoły odebrało 13 uczniów.

W naszej galerii możecie zobaczyć zdjęcia z tego wydarzenia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto