Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opolszczyzna umiera. Najnowsze liczby pokazują skalę katastrofy demograficznej. Te opolskie gminy wyludniają się najszybciej

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
W naszej galerii znajdziesz zestawienie wszystkich najszybciej wyludniających się gmin Opolszczyzny. Dane te pogrupowaliśmy dla przejrzystości wg powiatów.
W naszej galerii znajdziesz zestawienie wszystkich najszybciej wyludniających się gmin Opolszczyzny. Dane te pogrupowaliśmy dla przejrzystości wg powiatów.
W ciągu dziesięciu lat liczba mieszkańców województwa opolskiego zmniejszyła się o ponad 62 tysiące. To tak jakby zniknął cały powiat kluczborski! Demograficzna katastrofa to jeden z największych problemów z jakimi będą musiały się zmierzyć w najbliższej przyszłości władze samorządowe.

O tym, że Opolszczyzna się wyludnia, wiadomo było od dawna. Szokować może jednak skala zjawiska. Portal nto.pl porównał wyniki spisów powszechnych z 2011 i 2021 roku. Dane, które w nich znajdziemy, są bardzo niepokojące. W ciągu dziesięciu lat liczba mieszkańców województwa opolskiego zmniejszyła się o ponad 62 tysiące. To tak, jakby zniknął cały powiat kluczborski!

Jeszcze w 2011 roku na Opolszczyźnie mieszkało 1 016 212 obywateli. W spisie powszechnym w 2021 roku doliczono się już tylko 954 133 mieszkańców. Liczba mieszkańców Polski spadła w tym czasie o 470 tysięcy mieszkańców. Biorąc pod uwagę potencjał i skalę naszego regionu, wyludniamy się cztery razy szybciej niż przeciętne województwa w kraju.

Jak to wygląda w podziale na poszczególne powiaty:

  • Powiat brzeski - ubyło 4630 mieszkańców,
  • Powiat głubczycki - ubyło 4599 mieszkańców,
  • Powiat kędzierzyńsko-kozielski - ubyło 9566 mieszkańców,
  • Powiat kluczborski - ubyło 5311 mieszkańców,
  • Powiat krapkowicki - ubyło 5261 mieszkańców,
  • Powiat namysłowski - ubyło 805 mieszkańców,
  • Powiat nyski - ubyło 10 954 mieszkańców,
  • Powiat oleski - ubyło 4096 mieszkańców,
  • Powiat opolski - ubyło 12 112 mieszkańców,
  • Powiat prudnicki - ubyło 4819 mieszkańców,
  • Powiat strzelecki - ubyło 4678 mieszkańców,
  • Powiat m. Opole - przybyło 4 762 mieszkańców.

W naszej galerii znajdziesz zestawienie wszystkich najszybciej wyludniających się gmin Opolszczyzny. Dane te pogrupowaliśmy dla przejrzystości wg powiatów.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań został przeprowadzony na terytorium Polski w okresie od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. Trzeba jednak pamiętać, że wpływ na zmniejszenie liczby mieszkańców kilku gmin miało powiększenia miasta Opola.

- Z dniem 1 stycznia 2017 r. w województwie opolskim uległa zmianie powierzchnia jednostek podziału terytorialnego, w wyniku której włączono do miasta Opola części terytorium następujących gmiz powiatu opolskiego: Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice i Prószków. Fakt ten może mieć odzwierciedlenie w obrazujących zmianach liczby ludności oraz mieszkań i budynków - podkreśliła Maria Mołodowicz, kierownik Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych.

Dlaczego opolskie się wyludnia? Przede wszystkim jest to wynik starzenia się społeczeństwa. Najstarsi mieszkańcy umierają a w ich miejsce nie rodzi się tyle dzieci, by zachować demograficzną równowagę.

Kolejny powód to migracje zarobkowe. O ile przed laty Opolanie wyjeżdżali do pracy głównie za granicę, o tyle teraz często szukają jej także w innych polskich miastach. Problem dotyczy głównie młodych ludzi w czasie studiów i po studiach. Dużo łatwiej znajdują oni zatrudnienie we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie czy nawet Katowicach.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opolszczyzna umiera. Najnowsze liczby pokazują skalę katastrofy demograficznej. Te opolskie gminy wyludniają się najszybciej - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto