Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Publiczna Szkoła Podstawowa w Łosiowie bierze udział w akcji "Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny". Programem objęto 224 szkoły w Polsce

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Szkoła z Łosiowa już drugi rok z rzędu bierze udział w programie.
Szkoła z Łosiowa już drugi rok z rzędu bierze udział w programie. Kulczyk Foundation
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Łosiowie bierze udział w programie "Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny". Jest to akcja Kulczyk Foundation i marki Rossmann, która nawiązuje do badań przeprowadzonych w 2020 roku przez firmę badawczą Difference. Wyniki badań wykazały, że co piąta uczennica opuszcza lekcje ze względu na brak odpowiednich środków higienicznych podczas menstruacji.

W roku szkolnym 2021/2022 programem "Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny" zostało objętych 96 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski.

- Zapewniono w nich roczny zapas podpasek dla uczennic. Dodatkowo w każdej szkole biorącej udział w programie funkcjonował "Wolontariat Kulczyk Foundation", dzięki któremu uczennice promowały wiedzę o menstruacji - czytamy na stronie lewińskiego Urzędu Miasta.

Uczennice dążyła, aby odtabuizować ten temat wśród kolegów i koleżanek. Natomiast nauczyciele otrzymali specjalne materiały, które dotyczyły dojrzewania oraz cyklu menstruacji u kobiet. Omawiali je ze swoim uczniami podczas godzin wychowawczych.

- Wyniki badania pokazują, że w polskim społeczeństwie miesiączka wciąż pozostaje obszarem kulturowego tabu. 42% badanych kobiet przyznało, że w ich rodzinnym domu o okresie nie mówi się lub nie mówiło wcale. Pomimo deklarowanej akceptacji menstruacji jako zjawiska biologicznego, dla wielu kobiet wciąż pozostaje ona tematem wstydliwym, o którym się nie rozmawia - czytamy w komunikacie Kulczyk Foundation.

W bieżącym roku szkolnym do programu przystąpiły aż 224 szkoły, do których trafiło łącznie 1,6 miliona podpasek.

- Podobnie, jak w trakcie I edycji, uczennice i uczniowie angażują się w wolontariat, szerząc świadomość o tematach związanych z menstruacją. Robią to pod nadzorem pedagogów wybranych do koordynowania programu w poszczególnych placówkach - informuje Urząd Miasta.

Ponadto w tym roku materiały edukacyjne o dojrzewaniu oraz miesiączce powiększono o nowe treści, które zostaną przekazane uczniom przez nauczycieli.

Statystyki:

  • 73% kobiet chowa podpaskę lub tampon w drodze do łazienki.
  • 51% mężczyzn twierdzi, że niestosowne jest wspominanie o menstruacji w miejscu pracy.
  • 42% kobiet doświadczyło zawstydzenia z powodu miesiączki w miejscu pracy.
  • 20% kobiet stwierdza, że miesiączki przeszkadzają im w codziennych czynnościach, takich jak praca.
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto