Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół w Małujowicach to najwspanialszy zabytek sztuki malarskiej na Śląsku. Zobaczcie te piękne malowidła i wyjątkowy sufit [ZDJĘCIA]

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Tak prezentuje się kościół w Małujowicach.
Tak prezentuje się kościół w Małujowicach. Jan Andros
Małujowice to wioska znajdująca się w gminie Skarbimierz. Posiada interesującą historię, ponieważ przed laty stoczono tutaj słynną Bitwa pod Małujowicami, która jest uznawana za jedną z największych bitew XVIII-wiecznej Europy. Dodatkowo Małujowice mogą się pochwalić wyjątkowym kościołem.

Murowany kościół parafialny w Małujowicach został zbudowany w stylu gotyckim w 1250 roku. Po zakończeniu wojen odbudowany, a prace malarskie wnętrza świątyni zostały zakończone w 1480 roku. W 1526 roku kościół został przejęty przez ewangelików, w których rękach był do czasu zakończenia II wojny światowej. W 1945 roku kościół został przekazany katolikom.

Kościół w Małujowicach to prawdziwy unikat w skali całej Polski. Posiada jeden z najbogatszych w naszym kraju cykli gotyckich malowideł ściennych. Tworzy on cykl biblijny – Biblia Pauperum. Ponadto świątynia jest najważniejszym punktem na Szlaku Polichromii Brzeskich.

- To cykl średniowiecznych, gotyckich polichromii, około 100 obrazów przedstawiających sceny z biblii. Zostały one namalowane w XIV i XV wieku przez tzw. mistrzów szkoły praskiej - mówi nam lokalny historyk Jerzy Dębiński.

Największą uwagę w środku przykuwa jednak sufit, która składa się z ponad 600 desek, a każda z nich jest zupełnie inna.

- Wszystkie deski są pięknie pomalowane. Zawierają w sobie elementy roślinne czy geometryczne. Żadna z desek się nie powtarza, dlatego budzą one taki podziw. Przestawiają barwne ornamenty roślinne i zwierzęce - dodaje Jerzy Dębiński.

W naszej galerii możecie zobaczyć zdjęcia tej wyjątkowej świątyni.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto