Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prof. Piotr Gliński, minister kultury na spotkaniu w Brzegu: - Stawiamy na muzealnictwo

Bolesław Bezeg
Bolesław Bezeg
Bolesław Bezeg
Trzydniowe ogólnopolskie spotkanie dyrektorów muzeów i instytucji pamięci prowadzonych lub współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło się w poniedziałek (24.04) na Opolszczyźnie. W spotkaniu bierze udział wicepremier prof. Piotr Gliński - minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Spotkania dyrektorów instytucji kultury podlegających ministerstwu odbywają się dwa razy do roku od roku 2017 z przerwą na pandemię, toteż spotkanie trwające na Opolszczyźnie odbywa się już po raz jedenasty.

W spotkaniu bierze udział kilkudziesięciu dyrektorów lub ich zastępców z ponad 60 podlegającemu ministerstwu placówek z całej Polski. Celem spotkań jest wymiana doświadczeń, zacieśnianie współpracy pomiędzy placówkami i prowadzenie ciągłej dyskusji nad kierunkami rozwoju polskiego muzealnictwa.

- Dzięki temu, że rozpoczęliśmy politykę przejmowania odpowiedzialności państwa za dużą część placówek muzealnych i instytucji pamięci, mogliśmy zacząć rozwijać te placówki, czemu służą m.in. takie spotkania – powiedział dziennikarzom wicepremier prof. Piotr Gliński Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas poniedziałkowej części konferencji, która odbyła się w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. – Prowadzimy w tej chwili ponad 300 dużych inwestycji w polskich muzeach, niektóre z nich już zakończyliśmy tak jak Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, czy Panteon Śląski w Katowicach. W tej chwili muzealnictwo w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, to m.in. dzięki temu, że budżet ministerstwa kultury został zwiększony o 100 proc., toteż mogliśmy zwiększyć ofertę naszych muzeów i mogły się odbyć wielkie wystawy, jak wystawa obrazów Tamary Łempickiej, czy Witkacego. Albo jak zapowiadana w Krakowie wystawa prac Jana Matejki, przecież nigdy dotąd nie było takiej wystawy monograficznej.

Minister podkreślił, że w podlegających mu instytucjach jest obecnie realizowanych wiele wystaw na światowym poziomie:

- To jest skutkiem tego, że postawiliśmy na muzealnictwo – powiedział prof. Piotr Gliński. – Przykładem tego co się dzieje w polskim muzealnictwie jest to co się dzieje w województwie opolskim. Gospodarzami trwającej konferencji są trzy opolskie instytucje, które w ostatnim czasie dzięki współpracy z ministerstwem bardzo dynamicznie się rozwijają.

Mowa tu o Instytucie Śląskim, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu i Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Niewątpliwie wszystkie trzy placówki mocno zyskały na objęciu ich opieką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jego nowej polityce.

- W Łambinowicach, gdzie od wielu dziesięcioleci nie było żadnych inwestycji, obecnie trwają szerokie prace modernizacyjne, w Brzegu muzeum wzbogaciło się o zabytkowy budynek Gimnazjum Piastowskiego, w którym powstanie oddział muzeum poświęcony Kresom Wschodnim, a budżet Instytutu Śląskiego zwiększyliśmy z 200 tys. Do pół miliona złotych, dzięki czemu placówka może działać i się rozwijać tak jak tego oczekujemy. – To krótkie podsumowanie działań na Opolszczyźnie odzwierciedla mniej więcej to, co robimy w skali całego kraju – dodał prof. Gliński.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prof. Piotr Gliński, minister kultury na spotkaniu w Brzegu: - Stawiamy na muzealnictwo - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto