Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci z Brzegu dbali o bezpieczeństwo seniorów w czasie trwania Wszystkich Świętych. Rozdawali materiały edukacyjne i dawali cenne rady

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Dbajmy o naszych seniorów.
Dbajmy o naszych seniorów. KPP Brzeg
Tegoroczny długi weekend związany z Dniem Wszystkich Świętych był pogodny i słoneczny. Natomiast policjanci w ramach podnoszenia świadomości przekazywali materiały edukacyjne z radami jak nie dać się oszukać. Młodych natomiast namawiali do tego, aby poświęcali czas swoim rodzicom i dziadkom i przypominali z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać.

Policjantom zależy na wysokiej świadomości naszych dziadków i rodziców.

- Wykorzystujemy każdą okazję by przypominać im o tym jak zadbać o siebie i bezpieczeństwo swoich finansów. W miniony weekend przekazywaliśmy seniorom materiały dotyczące ostrożności w kontaktach z nieznajomymi. Dzięki stałej profilaktyce nasi seniorzy będą wiedzieli, co powinno ich zaniepokoić kiedy dzwoni do nich, lub puka do ich drzwi nieznajoma osoba - informuje asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy KPP w Brzegu.

Młodszych natomiast funkcjonariusze namawiali, aby pamiętali o swoich samotnych sąsiadach i okazali im zainteresowanie, a także przypominali o zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać.

- Zachęcamy młodych, aby poświęcili kilka chwil swoim bliskim seniorom. Niech mają świadomość, że mogą na nas liczyć i zawsze zadzwonić do nas po poradę - dodaje asp. Patrycja Kaszuba.

Jak działają oszuści i nieuczciwi domokrążcy?

Sytuacje opisywane przez oszustów i złodziei najczęściej dotyczą wypadku, w którym ktoś bliski został ciężko ranny i uniknięcia kary więzienia. Te historie najczęściej dotyczę najbliższych – wnuków, dzieci, siostrzeńców i bratanków. One wzbudzają w naszych seniorach chęć natychmiastowej pomocy bliskim i wyciągnięcia ich z kłopotów. Do seniorów również dzwonią oszuści podszywający się pod policjantów i prokuratorów. Informują, że oszczędności, które zgromadzili w banku są zagrożone atakiem hakerów. Aby ich nie stracić namawiają seniorów do szybkiego przelania na wskazany rachunek lub natychmiastowej wypłaty środków i przekazanie gotówki „kurierowi”. Zdarzają się również sytuacje, w których złodzieje podszywają się pod pracowników administracji. Pukają do drzwi seniorów, informacją o zaistniałej awarii i konieczności jej usunięcia. Wchodzą do domu, odwracają uwagę starszych osób i kradną pieniądze i biżuterię.

Aby nie stać się ofiarą oszustwa:

  • Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji;
  • Jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu;
  • Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu czy na koncie bankowym;
  • Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł;
  • Nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca; Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Pamiętajmy także, że:

  1. Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
  2. Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto