Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przez pół roku uczyły się wzoru opolskiego pod okiem mistrzyni tradycji. W Staniszczach Małych podsumowano projekt edukacyjny

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Przez pół roku szkoliły się pod okiem twórczyni ludowej. Zobacz, czego się nauczyły.
Przez pół roku szkoliły się pod okiem twórczyni ludowej. Zobacz, czego się nauczyły. Sławomir Mielnik / Fundacja Dla Dziedzictwa
W świetlicy wiejskiej w Staniszczach Małych zorganizowano finał projektu "Mistrz Tradycji - twórczyni ludowa Małgorzata Mateja". Po ponad pół roku szlifowania umiejętności uczestniczki projektu malują niczym doświadczone twórczynie ludowe.

Od maja do grudnia Fundacja "Dla Dziedzictwa" realizowała projekt dofinansowany kwotą 20 tys. zł z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Założeniem projektu "Mistrz Tradycji - twórczyni ludowa Małgorzata Mateja" było wzmocnienie przekazu międzypokoleniowego poprzez organizację zajęć praktycznych z wykonywania wzoru opolskiego. Przez ponad pół roku osiem pań szlifowało swoje artystyczne umiejętności pod okiem doświadczonej twórczyni.

Z uczestnikami spotkania połączyła się zdalnie Joanna Cicha-Kuczyńska, radca ds. UNESCO w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a zarazem pomysłodawczyni projektu stypendialnego "Mistrz Tradycji" w ramach programu "Kultura ludowa i tradycyjna". Przekazała wyrazy wdzięczności dla Małgorzaty Matyi za wykonaną pracę i chęć podzielenia się z uczennicami posiadaną wiedzą i umiejętnościami. Zachęcała również do brania udziału w różnych projektach i konkursach grantowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sama Małgorzata Mateja nie kryła wzruszenia. Dziękowała fundacji oraz swoim uczennicom, którym, w towarzystwie burmistrza Kolonowskiego Norberta Kostona i dyrektora biblioteki i centrum kultury Józefa Kotysia, wręczyła pamiątkowe dyplomy.

- Ich siła, ich wola, ich chęci wykonywania tego wzoru nieustannie budziły mój podziw. Jestem przekonana, że ta twórczość już z nimi zostanie" - powiedziała Mistrzyni Tradycji.

Z kolei Helena Wojtasik, pisankarka i prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddział w Opolu, zdradziła, że sześć z ośmiu uczennic to już kandydatki oczekujące na przyjęcie do stowarzyszenia. O zdolnościach uczestniczek projektu świadczy również fakt, że zajęły miejsca na podium i zdobyły wyróżnienia w rozstrzygniętym w październiku wojewódzkim konkursie malowania porcelany.

- Jak się uczyć to z Mistrzem, jak popełniać błędy to przy Mistrzu - powiedziała Helena Wojtasik.

W podsumowaniu działań uczestniczyły również inne doświadczone twórczynie ludowe: honorowa prezes opolskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych Stefania Topola i kroszonkarka Grażyna Fila.

Podczas spotkania zaprezentowano również premierowy pokaz filmu Sławomira Mielnika "Mistrz Tradycji - Małgorzata Mateja". Przed projekcją autor stwierdził, że jest zadowolony z wykonanego filmu. Zdradził, że jego założeniem nie było stworzenie relacji z wydarzeń, tylko przedstawienie według autorskiej koncepcji przekazu międzypokoleniowego tradycji i tworzenia więzi między mistrzem a uczniami. Film musiał wzbudził wiele dobrych emocji, ponieważ na zakończenie projekcji autor otrzymał gromkie brawa.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto