Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

55 lat temu powołano Międzyzakładowy Klub Sportowy Stal Brzeg. Zobaczcie jak zmieniała się brzeska piłka nożna na przestrzeni lat [ZDJĘCIA]

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Stal Brzeg 1967-2022.
Stal Brzeg 1967-2022. Stal Brzeg
25 stycznia jest szczególnym dniem dla Stali Brzeg oraz jej kibiców. Dokładnie tego dnia w 1967 roku został powołany Międzyzakładowy Klub Sportowy Stal Brzeg. Klub powstał dzięki inicjatywie brzeskich zakładów metalowych: Fabryki Maszyn Rolniczych "Agromet", Fabryki Silników Elektrycznych "Besel" oraz Brzeskich Zakładów Przemysłowych. W naszej galerii możecie zobaczyć, jak zmieniał się klub, zawodnicy i generalnie cała brzeska piłka nożna na przestrzeni ostatnich 55 lat.

Przez 55 lat Stal Brzeg notowała na swoim koncie zarówno sukcesy, jak i dotkliwe porażki. W latach 70. brzeżanie radzili sobie wspaniale, grali w III lidze, a nawet dwukrotnie w sezonach 1973/1974 oraz 1975/1976 walczyli w barażach o II ligę, jednak niestety nie udało się awansować.

Raz górą była Walka Makoszowy, a za drugim podejściem historyczny awans udało się już wywalczyć - niestety PZPN odebrał naszemu klubowi promocję na drugi szczebel rozgrywkowy ze względu na występ nieuprawnionego zawodnika. - czytamy we wspomnieniach klubu z okazji 55-lecia.

Okres przemian ustrojowych, lata 90. były dla Stali trudne. Problemem były finanse, a w 1994 roku klub nawet był zmuszony rozwiązać sekcję piłkarską, by rok później całkowicie zbankrutować.

W tamtym roku powołane zostało Brzeskie Towarzystwo Piłkarskie, na czele którego stanął prezes Janusz Żebrowski i rozpoczęła się odbudowa brzeskiej piłki nożnej.

Przez wiele lat niestety brzeżanie grali w niższych ligach. Kręcili się pomiędzy IV ligą, a nawet A-klasą. Znacznie lepiej radzili sobie w tym czasie juniorzy, którzy notowali liczne sukcesy.

Dopiero w 2016 roku, po ponad 30 latach przerwy brzeżanie wrócili do mocnej i niezwykle konkurencyjnej w naszym regionie III ligi, w której występują do dziś. Trzy lata później wywalczyli również trofeum wojewódzkiego Pucharu Polski, nagrodę w wysokości 40 000 złotych i możliwość gry na centralnym szczeblu pucharowym.

Przez 55 lat klub dawał nam wiele powodów do radości i dumy. Brzeski stadion odwiedziło mnóstwo kibiców. Dość powiedzieć, że w latach 70. na trybunach potrafiło zasiąść kilka tysięcy osób! Stal wychowała również kilku zawodników, którzy później rywalizowali w Ekstraklasie: Adam Bonia, Franciszek Rokitnicki, Zenon Trzonkowski, Marcin Nowacki czy Bartosz Białek. Zaszczytu gry w seniorskiej reprezentacji Polski jako jedyny dostąpił Marcin Nowacki, obecny szkoleniowiec naszej drużyny. - wspomina klub.

Życzymy wielu kolejnych, wspaniałych lat! W naszej galerii możecie zobaczyć, jak zmieniał się brzeski futbol na przestrzeni lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto